Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Hasiči z celého kraje soutěžili ve vyprošťování
  • Policie preventivně přednáší v domovech pro seniory
  • Unikátní akce art of život bude opět v bývalé Záložně

Hasiči z celého kraje soutěžili ve vyprošťování

zámecké náměstí ve Frýdku-Místku se stalo dějištěm letošního krajského kola soutěže profesionálních i dobrovolných hasičů ve vyprošťování osob z havarovaného vozidla. Žádná ze soutěžících jednotek předem nevěděla, jak vážně bude zraněna posádka auta.

Vyprošťování probíhalo na čas, hasiči zásah museli zvládnout do 20 minut. Body se počítaly i za zvolenou taktiku, techniku a zvládnutí první pomoci.

Petr Boček, velitel čety HZS Slezská Ostrava: "Je to stejný princip, že vyjedeme na místo události a nevíme, co nás tam čeká, kolikrát je to i špatně nahlášeno a když přijedeme na místo, tam se musíme rozhodnout během pár vteřin jakým způsobem budeme postupovat.”

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Sytém soutěže je nastaven tak, že máme celkem 4 stanoviště, kdy vždy na dvou stanovištích probíhají nějaké vyprošťovací práce. Na dvou se připravuje další situace pro zasahující hasiče."

Při nehodách se hasiči setkávají s mnoha těžkými nebo smrtelnými zraněními dospělých a bohužel i dětí. Pro tyto případy má každý hasičský sbor svého psychologa a také post traumatické týmy.

Lukáš Jelšík, velitel čety HZS Kopřivnice: "Samozřejmě každá nehoda s vyprošťováním je pro hasiče nejvíce náročná na psychiku, protože dochází k lidskému neštěstí a my se snažíme jim co nejvíce pomoct a je to jiné než ostatní zásahy.”

V loňském roce zasahovali hasiči v celé zemi celkem u 172 tisíc událostí, z toho bylo 16 tisíc požárů a 20 tisíc dopravních nehod.

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "Jde vidět, že dopravní nehody převýšily počet požárů a ve vztahu k tomu, jak se mění technika a dopravní podmínky, tak je velmi důležité, aby hasiči na tuto činnost byli dobře připraveni.”

Radim Kuchař, ředitel HZS MSK: "Na území tohoto kraje vzniká nejvíc událostí, které řeší hasiči. V loňském roce to bylo zhruba 17 tisíc. A dlouhodobě platí, že dopravní nehody jsou v počtech 2 až 2,5 tisíce. Čili je to velmi významné procento."

Soutěže se účastnilo 6 profesionálních a 5 dobrovolných jednotek hasičů. Jednotka Správy železnic a také dvě jednotky z Polska.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Děkuji vám za vaši práci a za Frýdek-Místek snad, i když nejsme zřizovatelem profesionálních jednotek, věřím, že pánové a dámy si všímají, jak se staráme o naše dobrovolné hasiče. Pro které jste vzorem. Ale já si myslím, že ti naši s vámi drží krok a ať se dnešní den vydaří."

Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Moravskoslezský kraj podporuje jak profesionální hasiče, tak sbory dobrovolných hasičů, které jsou sice podřízeny obcím, ale Moravskoslezský kraj vyčleňuje v dotačních titulech peníze i pro sbory dobrovolných hasičů. V letošním roce přišlo přes 136 žádostí a já si troufám říct, že Moravskoslezský kraj všechny podpoří."

Kategorii dobrovolných jednotek vyhráli hasiči z Hlučína. A nejlepší profesionální jednotka byla z Třince. Ta bude v září reprezentovat kraj na Mistrovsví České republiky ve Vyškově.

---

Policie preventivně přednáší v domovech pro seniory

Rizika spojená s domácím násilím. Jak se bránit, a hlavně se nebát o tom promluvit. I to je jeden z preventivních programů, o kterém přednášejí policejní preventisté v domovech pro seniory. Přednášky pořádají policisté na různá témata a mezi seniory je o ně velký zájem.

Domov pro seniory Frýdek-Místek je jedním z míst, kam jezdí policejní preventisté pořádat přednášky na různá témata. Jedna z nich byla i na téma domácího násilí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Domácí násilí je komplikované v tom, že se odehrává za zdmi našich domovů. Může se týkat opravdu široké veřejnosti. Nejenom manželských párů, ale také seniorů a bohužel i dětí."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Já jsem rád, že máme spolupráci s Policí České republiky na preventivních programech. Jsem rád, že si vždycky připraví takto materiály, desatero třeba proti bagatelizaci domácího násilí. Mají fakt pěkně zpracovány prezentace, jak vysvětlit seniorům s čím vším se mohou na sklonku života setkat. Co nemají podceňovat. Myslím, že je fajn taková osvěta nejen do škol, ale že nezapomněli i na domovy pro seniory."

Domácí násilí má mnoho podob. Nejčastěji bývá psychické. A i když se to na první pohled může zdát neobvyklé, mohou být obětmi takového násilí od svých příbuzných i klienti domovů pro seniory. Pro personál je pak téměř nemožné na něco takového přijít. Zároveň mohou senioři například vědět o někom, kdo je obětí takového násilí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Domácí násilí má další háček, a to je v tom, že oběti domácího násilí o svých starostech a problémech nehovoří. Nesvěřují se osobám blízkým a nedůvěřují policii. Což je stěžejní problém. Pokud nehovoří o těchto starostech, tak ony většinou eskalují do té míry, že dochází do situací, kdy může být ohrožen život a zdraví."

Policie může poradit a také například vykázat násilníka z domácnosti nebo mu zakázat kontakt s jeho obětí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Pokud pachatel této trestné činnosti vykázání poruší, tak se dopouští přestupku. Pokud se dopouští opakovaného porušení, spadá to do trestného činu maření úředního rozhodnutí a vykázání. A zde hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. My se snažíme formou těchto přednášek dát lidem informace o tom, jaká mají svá práva. Jak se mohou bránit."

V roce 2022 řešili policisté na Frýdecko-Místecku 14 případů vykázání a o rok později to bylo 15 případů.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Tyto čísla sice nejsou alarmující, ale snažíme se přistupovat ke každému případu individuálně. A snažíme se, aby oběti opravdu se nebály důvěřovat Policii České republiky. Svěřovat se a mít určité jistoty v tom, že jim pomůžeme."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Jsem rád, že ty okruhy se mění. Vždycky se na ta témata najde 35 až 40 lidí, které zajímá konkrétní téma."

Senioři měli také přednášky na téma podvodů přes internet a mobilní telefon. A policisté chystají i další témata v rámci prevence.

---

Unikátní akce art of život bude opět v bývalé Záložně

Design, móda, hudba i gastronomie. Na to vše láká v pořadí už druhý ročník unikátní akce art of život. Ta najde opět své místo v bývalé záložně ve Frýdku-Místku. Letos organizátoři program ještě rozšířili o další novinky a zvětšily také prostory akce. Probíhat bude uvnitř i venku.

Bývalou záložnu ve Frýdku-Místku čeká opět po roce mimořádná akce art of život. Jejím cílem je oživit tento prostor a propojit v něm design, módu, hudbu i gastronomii.

Dominik Vrobel, organizátor akce art of život: "Co se týče druhého ročníku, který pořádáme, tak jsme ho zvětšili. Řekl bych, že možná jednou tolik, protože využijeme nejen banku, ale i okolní prostory banky, které jsou. Palouček a tady okolí té banky. Vznikne nově hudební stage, venkovní. Velká chill zóna venkovní a gastro zóna."

Sára Filipová, spoluorganizátorka festivalu art of život: "Navíc jsme přidali ještě jedno patro banky, které je věnováno čistě umění. Tedy jsme rozšířili výstavní prostor. Kromě toho nově přidáváme vnitřní talk stage, kde budou probíhat zajímavé rozhovory s různými osobnostmi. Nejen lokálními, navíc kolem této stage vznikne i útulná chill zóna, kde bude možnost zakoupení kávy, dortů a podobně. Stejně jako minulý rok se mohou návštěvníci těšit na market, kde bude možnost zakoupení různých designerských produktů."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Budova historické záložny v Místku projde v budoucnu velkou rekonstrukcí a v prostorách vznikne městská galerie. A není to plán, který vznikl někde od stolu v kanceláři, ale už teď se tady děje spousta věcí a mě osobně jsou velmi sympatické projekty, které vznikají odspodu, přirozeně. A jedním z nich je právě i projekt art of život, který jsme se v tomto roce rozhodli jako město výrazně podpořit. Aby tady v záložně ten život bublal už předtím, než oficiálně tady galerie vznikne."

Sára Filipová, spoluorganizátorka festivalu art of život: "Nově přidáváme do doprovodného programu také workshopy, které povedou noví tři zkušení lektoři a návštěvníci si budou moci vyzkoušet například workshop upcyklingu, makeupu nebo malby."

Organizátoři chtějí také výstavou upozornit na různé ekologické problémy a klimatickou krizi. Bývalá záložna postupně ožije akcí art of život v pátek 10. května zhruba od 15:00 hodin a potrvá i celou sobotu.

Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Kultura FM dlouhodobě podporuje kulturně-kreativní projekty v našem městě a Art of život mezi ně rozhodně patří a máme radost, že se na této akci můžeme podílet. Kromě pozvánky na druhý ročník Artu, zveme na nový cyklus besed na Palouku s názvem VEŘEJNÝ PROSTOR. Až do října se zde budeme pravidelně potkávat a povídat si o sdílení společného veřejného prostoru. Výstava Všední sochy, která právě probíhá (od 19. 4.) odkazuje na databázi "Sochy a města" a na fotografiích připomíná některé známé, méně známé i zapomenuté sochy veřejného prostoru Frýdku-Místku a okolní krajiny a potrvá do 20. května 2024. Ve středu 29. května 2024 od 17:00 hodin proběhne v Záložně vernisáž Výtvarného oboru místní ZUŠ – Galerie 24. Výstava s názvem Tkanina vjemů bude k vidění do 26. června 2024. Projekt Palouk přímo navazuje na prostory Záložny – budoucí městské galerie a vznikl v minulém roce ve spolupráci s frýdecko-místeckým spolkem Urban Jungle a za podpory Nadace Via v programu Místo, kde žijeme. Loni zde vyrostl mobiliář z dílny Ondry Bělicy, vytváříme zde bylinkovou a zeleninovou zahradu s programem besed, workshopů a výstav. Rádi bychom obyvatele našeho města pozvali ke sdílení veřejného prostoru, třeba i trošku jinak, než jsou zvyklí. Prostor Palouku je otevřený a kdykoliv přístupný z ulice Hlavní."

Aktuální informace o akcích na Palouku a v Záložně, budoucí městské galerii, dává Kultura F-M také na web .

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
06. května 2024, 16:30

Hasiči z celého kraje soutěžili ve vyprošťování

zámecké náměstí ve Frýdku-Místku se stalo dějištěm letošního krajského kola soutěže profesionálních i dobrovolných hasičů ve vyprošťování osob z havarovaného vozidla. Žádná ze soutěžících jednotek předem nevěděla, jak vážně bude zraněna posádka auta.

Vyprošťování probíhalo na čas, hasiči zásah museli zvládnout do 20 minut. Body se počítaly i za zvolenou taktiku, techniku a zvládnutí první pomoci.

Petr Boček, velitel čety HZS Slezská Ostrava: "Je to stejný princip, že vyjedeme na místo události a nevíme, co nás tam čeká, kolikrát je to i špatně nahlášeno a když přijedeme na místo, tam se musíme rozhodnout během pár vteřin jakým způsobem budeme postupovat.”

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Sytém soutěže je nastaven tak, že máme celkem 4 stanoviště, kdy vždy na dvou stanovištích probíhají nějaké vyprošťovací práce. Na dvou se připravuje další situace pro zasahující hasiče."

Při nehodách se hasiči setkávají s mnoha těžkými nebo smrtelnými zraněními dospělých a bohužel i dětí. Pro tyto případy má každý hasičský sbor svého psychologa a také post traumatické týmy.

Lukáš Jelšík, velitel čety HZS Kopřivnice: "Samozřejmě každá nehoda s vyprošťováním je pro hasiče nejvíce náročná na psychiku, protože dochází k lidskému neštěstí a my se snažíme jim co nejvíce pomoct a je to jiné než ostatní zásahy.”

V loňském roce zasahovali hasiči v celé zemi celkem u 172 tisíc událostí, z toho bylo 16 tisíc požárů a 20 tisíc dopravních nehod.

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "Jde vidět, že dopravní nehody převýšily počet požárů a ve vztahu k tomu, jak se mění technika a dopravní podmínky, tak je velmi důležité, aby hasiči na tuto činnost byli dobře připraveni.”

Radim Kuchař, ředitel HZS MSK: "Na území tohoto kraje vzniká nejvíc událostí, které řeší hasiči. V loňském roce to bylo zhruba 17 tisíc. A dlouhodobě platí, že dopravní nehody jsou v počtech 2 až 2,5 tisíce. Čili je to velmi významné procento."

Soutěže se účastnilo 6 profesionálních a 5 dobrovolných jednotek hasičů. Jednotka Správy železnic a také dvě jednotky z Polska.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Děkuji vám za vaši práci a za Frýdek-Místek snad, i když nejsme zřizovatelem profesionálních jednotek, věřím, že pánové a dámy si všímají, jak se staráme o naše dobrovolné hasiče. Pro které jste vzorem. Ale já si myslím, že ti naši s vámi drží krok a ať se dnešní den vydaří."

Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Moravskoslezský kraj podporuje jak profesionální hasiče, tak sbory dobrovolných hasičů, které jsou sice podřízeny obcím, ale Moravskoslezský kraj vyčleňuje v dotačních titulech peníze i pro sbory dobrovolných hasičů. V letošním roce přišlo přes 136 žádostí a já si troufám říct, že Moravskoslezský kraj všechny podpoří."

Kategorii dobrovolných jednotek vyhráli hasiči z Hlučína. A nejlepší profesionální jednotka byla z Třince. Ta bude v září reprezentovat kraj na Mistrovsví České republiky ve Vyškově.

---

Policie preventivně přednáší v domovech pro seniory

Rizika spojená s domácím násilím. Jak se bránit, a hlavně se nebát o tom promluvit. I to je jeden z preventivních programů, o kterém přednášejí policejní preventisté v domovech pro seniory. Přednášky pořádají policisté na různá témata a mezi seniory je o ně velký zájem.

Domov pro seniory Frýdek-Místek je jedním z míst, kam jezdí policejní preventisté pořádat přednášky na různá témata. Jedna z nich byla i na téma domácího násilí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Domácí násilí je komplikované v tom, že se odehrává za zdmi našich domovů. Může se týkat opravdu široké veřejnosti. Nejenom manželských párů, ale také seniorů a bohužel i dětí."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Já jsem rád, že máme spolupráci s Policí České republiky na preventivních programech. Jsem rád, že si vždycky připraví takto materiály, desatero třeba proti bagatelizaci domácího násilí. Mají fakt pěkně zpracovány prezentace, jak vysvětlit seniorům s čím vším se mohou na sklonku života setkat. Co nemají podceňovat. Myslím, že je fajn taková osvěta nejen do škol, ale že nezapomněli i na domovy pro seniory."

Domácí násilí má mnoho podob. Nejčastěji bývá psychické. A i když se to na první pohled může zdát neobvyklé, mohou být obětmi takového násilí od svých příbuzných i klienti domovů pro seniory. Pro personál je pak téměř nemožné na něco takového přijít. Zároveň mohou senioři například vědět o někom, kdo je obětí takového násilí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Domácí násilí má další háček, a to je v tom, že oběti domácího násilí o svých starostech a problémech nehovoří. Nesvěřují se osobám blízkým a nedůvěřují policii. Což je stěžejní problém. Pokud nehovoří o těchto starostech, tak ony většinou eskalují do té míry, že dochází do situací, kdy může být ohrožen život a zdraví."

Policie může poradit a také například vykázat násilníka z domácnosti nebo mu zakázat kontakt s jeho obětí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Pokud pachatel této trestné činnosti vykázání poruší, tak se dopouští přestupku. Pokud se dopouští opakovaného porušení, spadá to do trestného činu maření úředního rozhodnutí a vykázání. A zde hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. My se snažíme formou těchto přednášek dát lidem informace o tom, jaká mají svá práva. Jak se mohou bránit."

V roce 2022 řešili policisté na Frýdecko-Místecku 14 případů vykázání a o rok později to bylo 15 případů.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Tyto čísla sice nejsou alarmující, ale snažíme se přistupovat ke každému případu individuálně. A snažíme se, aby oběti opravdu se nebály důvěřovat Policii České republiky. Svěřovat se a mít určité jistoty v tom, že jim pomůžeme."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Jsem rád, že ty okruhy se mění. Vždycky se na ta témata najde 35 až 40 lidí, které zajímá konkrétní téma."

Senioři měli také přednášky na téma podvodů přes internet a mobilní telefon. A policisté chystají i další témata v rámci prevence.

---

Unikátní akce art of život bude opět v bývalé Záložně

Design, móda, hudba i gastronomie. Na to vše láká v pořadí už druhý ročník unikátní akce art of život. Ta najde opět své místo v bývalé záložně ve Frýdku-Místku. Letos organizátoři program ještě rozšířili o další novinky a zvětšily také prostory akce. Probíhat bude uvnitř i venku.

Bývalou záložnu ve Frýdku-Místku čeká opět po roce mimořádná akce art of život. Jejím cílem je oživit tento prostor a propojit v něm design, módu, hudbu i gastronomii.

Dominik Vrobel, organizátor akce art of život: "Co se týče druhého ročníku, který pořádáme, tak jsme ho zvětšili. Řekl bych, že možná jednou tolik, protože využijeme nejen banku, ale i okolní prostory banky, které jsou. Palouček a tady okolí té banky. Vznikne nově hudební stage, venkovní. Velká chill zóna venkovní a gastro zóna."

Sára Filipová, spoluorganizátorka festivalu art of život: "Navíc jsme přidali ještě jedno patro banky, které je věnováno čistě umění. Tedy jsme rozšířili výstavní prostor. Kromě toho nově přidáváme vnitřní talk stage, kde budou probíhat zajímavé rozhovory s různými osobnostmi. Nejen lokálními, navíc kolem této stage vznikne i útulná chill zóna, kde bude možnost zakoupení kávy, dortů a podobně. Stejně jako minulý rok se mohou návštěvníci těšit na market, kde bude možnost zakoupení různých designerských produktů."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Budova historické záložny v Místku projde v budoucnu velkou rekonstrukcí a v prostorách vznikne městská galerie. A není to plán, který vznikl někde od stolu v kanceláři, ale už teď se tady děje spousta věcí a mě osobně jsou velmi sympatické projekty, které vznikají odspodu, přirozeně. A jedním z nich je právě i projekt art of život, který jsme se v tomto roce rozhodli jako město výrazně podpořit. Aby tady v záložně ten život bublal už předtím, než oficiálně tady galerie vznikne."

Sára Filipová, spoluorganizátorka festivalu art of život: "Nově přidáváme do doprovodného programu také workshopy, které povedou noví tři zkušení lektoři a návštěvníci si budou moci vyzkoušet například workshop upcyklingu, makeupu nebo malby."

Organizátoři chtějí také výstavou upozornit na různé ekologické problémy a klimatickou krizi. Bývalá záložna postupně ožije akcí art of život v pátek 10. května zhruba od 15:00 hodin a potrvá i celou sobotu.

Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Kultura FM dlouhodobě podporuje kulturně-kreativní projekty v našem městě a Art of život mezi ně rozhodně patří a máme radost, že se na této akci můžeme podílet. Kromě pozvánky na druhý ročník Artu, zveme na nový cyklus besed na Palouku s názvem VEŘEJNÝ PROSTOR. Až do října se zde budeme pravidelně potkávat a povídat si o sdílení společného veřejného prostoru. Výstava Všední sochy, která právě probíhá (od 19. 4.) odkazuje na databázi "Sochy a města" a na fotografiích připomíná některé známé, méně známé i zapomenuté sochy veřejného prostoru Frýdku-Místku a okolní krajiny a potrvá do 20. května 2024. Ve středu 29. května 2024 od 17:00 hodin proběhne v Záložně vernisáž Výtvarného oboru místní ZUŠ – Galerie 24. Výstava s názvem Tkanina vjemů bude k vidění do 26. června 2024. Projekt Palouk přímo navazuje na prostory Záložny – budoucí městské galerie a vznikl v minulém roce ve spolupráci s frýdecko-místeckým spolkem Urban Jungle a za podpory Nadace Via v programu Místo, kde žijeme. Loni zde vyrostl mobiliář z dílny Ondry Bělicy, vytváříme zde bylinkovou a zeleninovou zahradu s programem besed, workshopů a výstav. Rádi bychom obyvatele našeho města pozvali ke sdílení veřejného prostoru, třeba i trošku jinak, než jsou zvyklí. Prostor Palouku je otevřený a kdykoliv přístupný z ulice Hlavní."

Aktuální informace o akcích na Palouku a v Záložně, budoucí městské galerii, dává Kultura F-M také na web .

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-06-05-2024-16-34