Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V rámci jubilea 100 let Velké Ostravy slaví i knihovnictví. První veřejná knihovna vznikla v r.1921

Ostrava-město |  | Ostravské minuty

Ostrava si letos připomíná jubileum sta let od spojení několika obcí do Velké Ostravy a k oslavám se připojila i řada městských institucí. Mezi nimi je například knihovna, jejíž historie je ještě delší. První veřejná knihovna vznikla v Ostravě v roce 1921.

Oslavy 100 let od vzniku velké Ostravy odstartovaly v lednu a až do poloviny června jsou připraveny různé aktivity. Na mnoha akcích se podílí také knihovna, která oficiálně vznikla v roce v roce 1921 v dnes již neexistující budově na Purkyňově ulici. První zmínky o půjčování knih se ale datují už do roku 1864.

Bohdan Volejníček, knihovník: "„Základem vznikající městské knihovny Moravské Ostravy se stal knižní fond Spolku Beseda, který vznikl v roce 1862 a byl později přejmenován v roce 1877 na Občanskou besedu Moravské Ostravy. Jeho činnost pak definitivně zrušili nacisti v roce 1941. Spolek kromě knihovny a čtení nabízel i koncerty a přednášky a staral se o prosazování české kultury v jinak německé Ostravě. Čtenářských spolků na Ostravsku bylo od konce 19. století vícero, de facto v každé obci – Čtenářský a vzdělávací spolek v Přívoze, Spolek Oráč v Heřmanicích, Čtenářský spolek v Hrabové a Hrabůvce a mnohé další."

Významným milníkem pro ostravské knihovnictví pak byl rok 1930, kdy byla otevřena knihovna a čítárna v dnešní budově úřadu centrálního obvodu. Půjčovné za jednu knihu bylo 20 haléřů. 

Bohdan Volejníček, knihovník: „Hospodářská a ekonomická situace v poválečné republice nebyla nejlepší, i přesto se podařilo vybudovat během několika let rozsáhlou síť čítající tisíce knihoven. Byl to jeden z nejpokrokovějších zákonů nově vzniklé republiky, který Československo proslavil po celém světě a dodnes je v očích lidí všeobecně vnímán jako jeden z nejznámějších zákonů tehdejší doby.“


Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: „Knihovna města Ostravy připravila také literární komentované vycházky a geolokační hru Sedm klíčů Ostravy, která obsáhla všech pět městských obvodů, zakládajících Velkou Ostravu. A knihovna se podílí také na další hře Po stopách Velké Ostravy, jejíž vítězové se mohou těšit na zajímavé ceny. Soutěžící v této hře sbírají razítka na hrací kartičky, které jim věnuje dvojník starosty prvorepublikové Ostravy Jan Prokeše. Nejbližší možnost, jak další soutěžní razítko získat, budou mít zájemci 28. dubna v průběhu akce Tančírna u altánu v Ostravě-Vítkovicích. Je potěšující, že zájem soutěžících o tuto část naší historie Ostravy je značný."

Detaily k historii knihovnictví se mohou zájemci dozvědět na besedě knihovníka Bohdana Volejníčka 14. března od 17 hodin v Knihovně města Ostravy u Sýkorova mostu. 

Nahlásit chybu


K tématu

Děti se tvořivou formou učí o historii Velké Ostravy. Připraveny jsou i hry pro veřejnost

Výtvarná dílna pro děti s vyprávěním o historii Ostravy-Přívozu. Jedna z prvních akcí, která je součástí půlročních oslav 100 let Velké Oslavy. Děti malovaly obrázky, které budou mít i svou výstavu. Program celých oslav je navržen tak, aby bavil a vzdělával. Součástí jsou i dvě velké hry.

Dvě nové městské hry spojují sedm obvodů Velké Ostravy, připomínají její stoleté výročí

6. února 2024 15:15 | Ostrava-město | Michal Slonina | Kulturní okénko

Právě před 100 lety vznikla spojením sedmi obcí Velká Ostrava. Krajské město připravilo k tomuto významnému výročí velké oslavy, které potrvají půl roku. Součástí programu jsou i dvě nové městské hry.

Hra Po stopách Velké Ostravy zabaví celé rodiny. Soutěžící lépe poznají město

31. ledna 2024 9:47 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Letošní rok je pro Ostravu rokem oslav. Uplynulo totiž sto let od vzniku Velké Ostravy. Pro občany je připravena spousta akcií, ale také dvě hry, které jim pomohou poznat lépe město. Jedna už běží a ta druhá s názvem Po stopách Velké Ostravy začíná v neděli 4. února.


Opavské Senior taxi už má 1300 zaregistrovaných klientů. Služba je mezi seniory velmi oblíbená

Už čtvrtým rokem v Opavě funguje zvýhodněná služba Senior taxi. A je čím dál oblíbenější. V současné době ji pravidelně využívá na 1300 lidí ve věku 70 let více, pro které je určena.

Hasiči kličkovali Novým Jičínem, testovali průjezd ulic

Hasiči s velkou technikou projížděli Novým Jičínem a testovali průjezdnost problémových ulic. Doprovázela je i hlídka městské policie a společně upozorňovali na špatně zaparkovaná vozidla.

Majitelé s dobrovolníky společně zachránili a rekonstruují zlatorudnou chalupu v Suché Rudné

Před více než sto lety si nechal továrník a podnikatel v textilnictví Alois Plischke v podhůří Jeseníků postavit dům, kterému se tehdy říkalo Plischkeho vila. Po poválečné konfiskaci objekt připadl Lesům České republiky jako bydlení pro lesníky. Byl bohužel téměř neudržován a chátral. Teprve noví majitelé se pustili do jeho záchrany.

Proměna zchátralých koníren v karvinském parku Boženy Němcové by mohla začít ještě letos

7. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Proměna zchátralých koníren v karvinském parku Boženy Němcové by mohla začít ještě letos. Projektová dokumentace je připravena, schváleno je i stavební povolení. Město má v plánu přestavět objekt na kulturně komuniktní centrum a inhalátorium.

Dívka spadla z koně, muž se poranil bruskou, dalšího našli v kolejišti

Včera 9:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali ve středu u několika velmi vážných úrazů na několika místech Moravskoslezského kraje. Vyjížděly k nim pozemní posádky a startoval také vrtulník letecké záchranné služby.

Rekonstrukce budovy nádraží Ostrava-Vítkovice začne v květnu

8. května 2024 10:38 | Ostrava-Vítkovice | Jiří Cileček

Správa železnic začne tento měsíc s rekonstrukcí nádražní budovy v Ostravě-Vítkovicích. Oprava památkově chráněného objektu vyjde na téměř 275 milionů korun. Ve spolupráci s obvodem Vítkovice navíc projde revitalizací také přednádražní prostor. Hotovo by mělo být do dvou let.

Dobráci z Myslíku pořádali soutěž v požárním útoku, poprvé do boje nasadili i ženský tým

8. května 2024 18:05 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Soutěž v klasickém požárním útoku uspořádali na své trati dobrovolní hasiči z Myslíku.

Historická rekonstrukce v Zábřehu připomněla osvobozování Ostravy

7. května 2024 13:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Jak se ke konci druhé světové války osvobozovala Ostrava mohli díky ukázky s využitím těžké techniky vidět návštěvníci sobotní Bojové cesty. Jednalo se součást třídenního programu, který připomínal postup 1. Československé tankové brigády.

Den vítězství uctili u Pomníku obětem válek

8. května 2024 10:14 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Den vítězství připomněli představitelé města, legionářů a dalších organizací u Památníku obětem válek na městském hřbitově. Položením květin a zapálením svíček uctili památku padlých i těch, kteří bojovali a přežili.

Oslavy výročí Velké Ostravy jsou v plném proudu, vyvrcholí 15. června

8. května 2024 9:00 | Ostrava-město | Michal Slonina | Kulturní okénko

Oslavy sta let Velké Ostravy jsou v plném proudu a nabízejí bohatý program všeho druhu. Nachystány jsou přednášky, výstavy, hudební produkce, taneční workshopy a mnoho dalšího. Významné výročí si Ostrava připomíná ve velkém stylu.

V DK Poklad se rozdávaly Ceny Jantar. Umělci si za mimořádné výkony odnesli 15 skleněných sošek

V kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě se slavnostně předávaly moravskoslezské umělecké Ceny Jantar za rok 2023. Na sedmém ročníku bylo ve všech kategoriích rozdáno celkem čtrnáct cen a také dvě ceny za celoživotní přínos.

Atletika Poruba oslavila 50 let Jarním mítinkem. Šlo o první závody na novém stadionu v areálu SAP Poruba

Atletika Poruba má jedny z nejlepších podmínek pro atlety v Česku. Ty se výrazně zlepšily díky novému atletickému stadionu ve Sportovním areálu Poruba, kde uspořádala vůbec první velké závody.

Slezská Ostrava zve na blížící se akce, čeká ji Majáles, Den Slezské i Rozmarné slavnosti

Taky do Slezské Ostravy dorazil máj, a tak ani tady nebude chybět už tradiční studentský majáles. Ten ale není jedinou akcí, která se bude v blížících se jarních a letních měsících konat. Nabízíme vám proto krátký přehled těch, které byste ve Slezské neměli minout.

Ve Slezské Ostravě stavěli májky hasiči i fotbalisté, ukrást si je v noci nenechali

Stejně jako na mnoha jiných místech Česka se i ve Slezské Ostravě v minulém týdnu stavěly májky. Tradiční symbol jara ozdobil v předvečer prvního máje k radosti dětí i dospělých heřmanické fotbalové hřiště i hasičskou zbrojnici v Muglinově.

Stovky vozidel a tisíce návštěvníků zahájily pod Slezskoostravským hradem veteránskou sezónu

Téměř čtyři stovky historických vozidel mohli návštěvníci vidět na prvního máje před slezskoostravským hradem. Už po desáté tu byla zahájena veteránská sezóna a do Slezské Ostravy se tak sjeli majitelé veteránů ze širokého okolí.

ZŠ Bohumínská poprvé navštívili žáci z polského Těšína, školy navázaly přeshraniční spolupráci

Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej numer 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy a další zajímavé aktivity.

V rámci jubilea 100 let Velké Ostravy slaví i knihovnictví. První veřejná knihovna vznikla v r.1921
Vydáno 13. března 2024 10:16, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ostrava si letos připomíná jubileum sta let od spojení několika obcí do Velké Ostravy a k oslavám se připojila i řada městských institucí. Mezi nimi je například knihovna, jejíž historie je ještě delší. První veřejná knihovna vznikla v Ostravě v roce 1921.

Oslavy 100 let od vzniku velké Ostravy odstartovaly v lednu a až do poloviny června jsou připraveny různé aktivity. Na mnoha akcích se podílí také knihovna, která oficiálně vznikla v roce v roce 1921 v dnes již neexistující budově na Purkyňově ulici. První zmínky o půjčování knih se ale datují už do roku 1864.

Bohdan Volejníček, knihovník: "„Základem vznikající městské knihovny Moravské Ostravy se stal knižní fond Spolku Beseda, který vznikl v roce 1862 a byl později přejmenován v roce 1877 na Občanskou besedu Moravské Ostravy. Jeho činnost pak definitivně zrušili nacisti v roce 1941. Spolek kromě knihovny a čtení nabízel i koncerty a přednášky a staral se o prosazování české kultury v jinak německé Ostravě. Čtenářských spolků na Ostravsku bylo od konce 19. století vícero, de facto v každé obci – Čtenářský a vzdělávací spolek v Přívoze, Spolek Oráč v Heřmanicích, Čtenářský spolek v Hrabové a Hrabůvce a mnohé další."

Významným milníkem pro ostravské knihovnictví pak byl rok 1930, kdy byla otevřena knihovna a čítárna v dnešní budově úřadu centrálního obvodu. Půjčovné za jednu knihu bylo 20 haléřů. 

Bohdan Volejníček, knihovník: „Hospodářská a ekonomická situace v poválečné republice nebyla nejlepší, i přesto se podařilo vybudovat během několika let rozsáhlou síť čítající tisíce knihoven. Byl to jeden z nejpokrokovějších zákonů nově vzniklé republiky, který Československo proslavil po celém světě a dodnes je v očích lidí všeobecně vnímán jako jeden z nejznámějších zákonů tehdejší doby.“


Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: „Knihovna města Ostravy připravila také literární komentované vycházky a geolokační hru Sedm klíčů Ostravy, která obsáhla všech pět městských obvodů, zakládajících Velkou Ostravu. A knihovna se podílí také na další hře Po stopách Velké Ostravy, jejíž vítězové se mohou těšit na zajímavé ceny. Soutěžící v této hře sbírají razítka na hrací kartičky, které jim věnuje dvojník starosty prvorepublikové Ostravy Jan Prokeše. Nejbližší možnost, jak další soutěžní razítko získat, budou mít zájemci 28. dubna v průběhu akce Tančírna u altánu v Ostravě-Vítkovicích. Je potěšující, že zájem soutěžících o tuto část naší historie Ostravy je značný."

Detaily k historii knihovnictví se mohou zájemci dozvědět na besedě knihovníka Bohdana Volejníčka 14. března od 17 hodin v Knihovně města Ostravy u Sýkorova mostu. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042017/v-ramci-jubilea-100-let-velke-ostravy-slavi-i-knihovnictvi-prvni-verejna-knihovna-vznikla-v-r1921