Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z Knížecího domu v Jablunkově se stalo Muzeum trojmezí

Jablunkov |

Nejstarší zděný dům v Jablunkově se po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v Muzeum trojmezí. To bude pokračovat v činnosti jablunkovské výstavní síně, která pro nevyhovující prostory ukončila provoz před dvěma lety. Muzeum trojmezí nabídne stálou expozici i prostory pro proměnné výstavy. Je novou pobočkou Muzea Těšínska, jeho vybudování přišlo na 55 milionů korun.

Rekonstrukcí Knížecího domu zachránil Moravskoslezský kraj další památkově chráněnou budovu.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Tento dům, s renesančním jádrem z konce 16. století, se navíc proměnil v nové muzeum, které bude dalším důležitým nositelem historie i tradic našeho regionu. Už samotný název muzea vypovídá o rozmanitosti a bohatosti zdejší oblasti, na kterou působily vlivy české, slovenské a polské kultury. Návštěvníci Muzea trojmezí tak mají jedinečnou příležitost seznámit se s kouzlem místní krajiny a života v horské části Těšínska."

Kraj v posledních letech zpřístupnil bohaté sbírky Muzea Těšínska také v Archeoparku v Chotěbuzi a v předloni zrekonstruované Historické budově v Českém Těšíně. Od 22. července, kdy bude Muzeum trojmezí slavnostně otevřeno, se návštěvníci budou moci seznámit se stálou expozicí Krajina a lidé.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "Nejvýchodnější oblast České republiky je výjimečná svou rozmanitostí. Rozhodně je na místě chránit historii a tradice tohoto místa. Návštěvníci muzea se seznámí nejen se současným stavem krajiny a biotopů, které zde existovaly ještě před příchodem člověka, ale díky exponátům také poznají, jak žili naši předkové. Během rekonstrukce Knížecího domu totiž došlo k mimořádnému nálezu raně novověké kuchyně se základy pece a udírny, které půjde pozorovat přes ochranné sklo. Moravskoslezský kraj zejména v posledních letech investuje významné finanční prostředky na opravy památek a rovněž i na záchranu a zpřístupnění nových pamětihodností, ke kterým patří i Muzeum trojmezí."

Během prací se v budově našly i úlomky kachlových kamen, keramika nebo mince. Spolu s dalšími exponáty Muzea Těšínska budou v novém muzeu k vidění i tyto předměty. Tradiční trojrozměrné exponáty pak doplňují audiovizuální a interaktivní prvky, které zatraktivňují celou expozici.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "Knížecí dům odkoupil před čtyřmi lety Moravskoslezský kraj od města Jablunkova za 8 a půl milionu korun. Jeho rekonstrukce a vybudování expozice pak stálo dalších 55 milionů korun. Skoro 40 milionů pokryly prostředky z evropských zdrojů, 2,3 milionu korun přispěl stát, zbytek šel z krajského rozpočtu, jednalo se o 13,2 milionu korun. Rekonstrukce začala v září roku 2020, od letošního března probíhala instalace expozice. Muzeum má také výstavní síň, ve které se budou konat proměnné výstavy, přednáškovou místnost a zázemí pro návštěvníky. Objekt je bezbariérový, handicapovaným návštěvníkům nebo maminkám s kočárky slouží nově vybudovaný výtah. Zhotovitelem stavby byla společnost Bystroň Group, za realizací expozice stojí společnost M Plus."

Většinu nákladů na vybudování Muzea trojmezí uhradil Moravskoslezský kraj z evropských peněz, které získal v rámci Integrovaného regionálního operačního programu.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj a cestovní ruch: "Prostředky z EU nám významně pomáhají v mnoha oblastech, od zdravotnictví a sociální oblasti přes opravy cest až po péči o naše památky. Tentokrát se podařilo zachránit několik stovek let starý dům a vytvořit v Jablunkově nové lákadlo pro turisty. Doufám, že se Muzeum trojmezí dostane do hledáčku výletníků a posílí tak cestovní ruch v této části regionu."

Muzeum trojmezí je novou pobočkou Muzea Těšínska, veřejnosti bude přístupné od 22. července denně kromě pondělků.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: "Jsem rád, že lidem nabídneme další pohled na zdejší krajinu a její poutavou historii. Nové muzeum má kromě zajímavé expozice také svou zvláštní atmosféru, přece jen se nachází v budově z období renesance. Proto bylo nutné, aby na rekonstrukci pečlivě dohlíželi památkáři i archeologové. I tak zde došlo sice k citlivým, ale značným změnám, například byl objekt zbaven několika novodobých přístaveb a jiných nevhodných konstrukcí. Dnes se veřejnosti představuje v celé své kráse."

Slavnostní otevření Muzea Trojmezí se koná v pátek 22. července ve 14 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program s vystoupením vojáků v dobových uniformách císařského vojska, přivítáním kněžnou Alžbětou Lukrécií, střelbou z děla či mušket, ukázkou dobových řemesel nebo ražbou těšínských mincí.

Muzeum trojmezí, jablunkovská pobočka Muzea Těšínska, se nachází na nároží Mariánského náměstí v centru města. Budova, tradičně označovaná jako Knížecí dům, náležela od sklonku 16. století rodu těšínských Piastovců. Přechodně v něm pobývala kněžna Sidonie Kateřina († 1594) a její vnučka Alžběta Lukrécie (1599–1653). Po její smrti knížectví i nemovitost získali z titulu českých králů Habsburkové, kteří jej vlastnili až do roku 1918. Sídlil zde například polesný či úředníci Těšínské komory, od poloviny 19. století do roku 1911 také Okresní soud Jablunkov. Poté dům sloužil různým komerčním či obytným účelům.

Nahlásit chybu


K tématu

Muzeum trojmezí v Jablunkově oslavilo své první výročí s vojáky ze šancí a kněžnou Lukrécií

22. července 2023 10:49 | Jablunkov | Libor Běčák

V centru Jablunkova si lidé mohli v pátek odpoledne připomenout, jak se ve starobylém městě žilo za doby 30leté války. Akci pořádalo Muzeum Těšínska, které tím oslavilo 1. výročí otevření Muzea trojmezí, tedy území tří zemí.

Na jarmarku v Muzeu Těšínska si lidé připomněli dobové vánoční tradice

10. prosince 2023 13:40 | Český Těšín | Libor Běčák

V historické budově Muzea Těšínska v centru Českého Těšína se konal tradiční vánoční jarmark. Lidé se vedle prohlídky jednotlivých expozic mohli zapojit do vánočního programu.

Vánoční jarmark v historické budově Muzea Těšínska

18. prosince 2023 13:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V historické budově Muzea Těšínska v centru Českého Těšína se konal tradiční vánoční jarmark. Lidé se vedle prohlídky jednotlivých expozic mohli zapojit do vánočního programu.


Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Včera 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Včera 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Včera 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

18. května 2024 16:52 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

18. května 2024 9:39 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Vrátní

Sviadnov Nástup: od 20. května 2024 od 25 000 do 32 000 Kč/měsíc

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Školní jarmark učil děti finanční gramotnosti, předvedly se i na “Kumštplace”

15. května 2024 11:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Pestrý sortiment výrobků nabídl jarmark, který se konal v Základní škole Čeladná, a to ve spolupráci s klubem rodičů této školy.

Muzeum trojmezí v Jablunkově připravilo program ke Dni matek

14. května 2024 9:52 | Jablunkov | Libor Běčák | Kulturní okénko

Návštěvníci Muzea trojmezí v Jablunkově se mohli zapojit do aktivit, které byly připraveny ke Dni matek. Zatímco maminky si mohly dát kávu a v klidu si projít expozice, děti jim vyrobily drobné dárky.

Z Knížecího domu v Jablunkově se stalo Muzeum trojmezí
Vydáno 18. července 2022 14:05, Jablunkov, Jiří Cileček
Nejstarší zděný dům v Jablunkově se po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v Muzeum trojmezí. To bude pokračovat v činnosti jablunkovské výstavní síně, která pro nevyhovující prostory ukončila provoz před dvěma lety. Muzeum trojmezí nabídne stálou expozici i prostory pro proměnné výstavy. Je novou pobočkou Muzea Těšínska, jeho vybudování přišlo na 55 milionů korun.

zdroj foto: TV Polar

Rekonstrukcí Knížecího domu zachránil Moravskoslezský kraj další památkově chráněnou budovu.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Tento dům, s renesančním jádrem z konce 16. století, se navíc proměnil v nové muzeum, které bude dalším důležitým nositelem historie i tradic našeho regionu. Už samotný název muzea vypovídá o rozmanitosti a bohatosti zdejší oblasti, na kterou působily vlivy české, slovenské a polské kultury. Návštěvníci Muzea trojmezí tak mají jedinečnou příležitost seznámit se s kouzlem místní krajiny a života v horské části Těšínska."

Kraj v posledních letech zpřístupnil bohaté sbírky Muzea Těšínska také v Archeoparku v Chotěbuzi a v předloni zrekonstruované Historické budově v Českém Těšíně. Od 22. července, kdy bude Muzeum trojmezí slavnostně otevřeno, se návštěvníci budou moci seznámit se stálou expozicí Krajina a lidé.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "Nejvýchodnější oblast České republiky je výjimečná svou rozmanitostí. Rozhodně je na místě chránit historii a tradice tohoto místa. Návštěvníci muzea se seznámí nejen se současným stavem krajiny a biotopů, které zde existovaly ještě před příchodem člověka, ale díky exponátům také poznají, jak žili naši předkové. Během rekonstrukce Knížecího domu totiž došlo k mimořádnému nálezu raně novověké kuchyně se základy pece a udírny, které půjde pozorovat přes ochranné sklo. Moravskoslezský kraj zejména v posledních letech investuje významné finanční prostředky na opravy památek a rovněž i na záchranu a zpřístupnění nových pamětihodností, ke kterým patří i Muzeum trojmezí."

Během prací se v budově našly i úlomky kachlových kamen, keramika nebo mince. Spolu s dalšími exponáty Muzea Těšínska budou v novém muzeu k vidění i tyto předměty. Tradiční trojrozměrné exponáty pak doplňují audiovizuální a interaktivní prvky, které zatraktivňují celou expozici.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "Knížecí dům odkoupil před čtyřmi lety Moravskoslezský kraj od města Jablunkova za 8 a půl milionu korun. Jeho rekonstrukce a vybudování expozice pak stálo dalších 55 milionů korun. Skoro 40 milionů pokryly prostředky z evropských zdrojů, 2,3 milionu korun přispěl stát, zbytek šel z krajského rozpočtu, jednalo se o 13,2 milionu korun. Rekonstrukce začala v září roku 2020, od letošního března probíhala instalace expozice. Muzeum má také výstavní síň, ve které se budou konat proměnné výstavy, přednáškovou místnost a zázemí pro návštěvníky. Objekt je bezbariérový, handicapovaným návštěvníkům nebo maminkám s kočárky slouží nově vybudovaný výtah. Zhotovitelem stavby byla společnost Bystroň Group, za realizací expozice stojí společnost M Plus."

Většinu nákladů na vybudování Muzea trojmezí uhradil Moravskoslezský kraj z evropských peněz, které získal v rámci Integrovaného regionálního operačního programu.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj a cestovní ruch: "Prostředky z EU nám významně pomáhají v mnoha oblastech, od zdravotnictví a sociální oblasti přes opravy cest až po péči o naše památky. Tentokrát se podařilo zachránit několik stovek let starý dům a vytvořit v Jablunkově nové lákadlo pro turisty. Doufám, že se Muzeum trojmezí dostane do hledáčku výletníků a posílí tak cestovní ruch v této části regionu."

Muzeum trojmezí je novou pobočkou Muzea Těšínska, veřejnosti bude přístupné od 22. července denně kromě pondělků.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: "Jsem rád, že lidem nabídneme další pohled na zdejší krajinu a její poutavou historii. Nové muzeum má kromě zajímavé expozice také svou zvláštní atmosféru, přece jen se nachází v budově z období renesance. Proto bylo nutné, aby na rekonstrukci pečlivě dohlíželi památkáři i archeologové. I tak zde došlo sice k citlivým, ale značným změnám, například byl objekt zbaven několika novodobých přístaveb a jiných nevhodných konstrukcí. Dnes se veřejnosti představuje v celé své kráse."

Slavnostní otevření Muzea Trojmezí se koná v pátek 22. července ve 14 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program s vystoupením vojáků v dobových uniformách císařského vojska, přivítáním kněžnou Alžbětou Lukrécií, střelbou z děla či mušket, ukázkou dobových řemesel nebo ražbou těšínských mincí.

Muzeum trojmezí, jablunkovská pobočka Muzea Těšínska, se nachází na nároží Mariánského náměstí v centru města. Budova, tradičně označovaná jako Knížecí dům, náležela od sklonku 16. století rodu těšínských Piastovců. Přechodně v něm pobývala kněžna Sidonie Kateřina († 1594) a její vnučka Alžběta Lukrécie (1599–1653). Po její smrti knížectví i nemovitost získali z titulu českých králů Habsburkové, kteří jej vlastnili až do roku 1918. Sídlil zde například polesný či úředníci Těšínské komory, od poloviny 19. století do roku 1911 také Okresní soud Jablunkov. Poté dům sloužil různým komerčním či obytným účelům.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/jablunkov/11000032456/z-knizeciho-domu-v-jablunkove-se-stalo-muzeum-trojmezi