Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Jesenický expres

Jesenický expres

  • Guláš bez hranic v Dívčím Hradě
  • Cena hejtmana poputuje do Staré Vody
  • Vrbenský vrch 2023

Guláš bez hranic v Dívčím Hradě

Již podvanácté se sjeli milovníci dobrého guláše na tradiční velkou soutěž Guláš bez hranic v Dívčím Hradě. Na zdejším hřišti se sešel rekordní počet jedenácti soutěžních týmů ze širokého okolí. Stejně pestrý byl také výběr druhů gulášů.

Jelení, srnčí, segedínský, z divočáka a mnoho variant hovězího. To vše se vařilo i chutnalo

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Vzhledem k tomu, že já jsem milovník vaření, tak takové venkovské akce já vítám, protože nejde jenom o to vaření samotné toho guláše, ale jde o tu atmosféru, která zrovna tady v těchto disciplínách je. Takže všem doporučuji, kdo ještě nebyl na guláš festu v Dívčím Hradě, aby tady zavítal, popřípadě, aby se přihlásil vařil tady ten svůj nejlepší guláš."

Jan Bezděk (nez.), starosta Dívčího Hradu: „Soutěžní týmy, kterých je tady letos 11, což je rekordní účast, vaří guláše od osmé ráno, ve 12 hodin zasedne odborná porota v čele s panem hejtmanem, aby ochutnali nejlepší guláš. Samozřejmě občané si potom budou moci guláš koupit a ochutnat a popřípadě i říct, který guláš jim chutnal.“

Během kouzlení nad kotlíky připravili pořadatelé pro soutěžící také doprovodné soutěže. I ty byly stylově orientovány ke gulášům.

Jan Bezděk (nez.), starosta Dívčího Hradu: „Aby se týmy během vaření nenudily, takže už jsme krájeli cibuli na čas a na nejjemněji, měli jsme také oloupání jablka na nejdelší slupku, teď jsme váleli sud a za chvilku budeme pít pivo na čas.“

V poledne začala porota ochutnávat a anonymně hodnotit a návštěvníci nakupovat své favorizované guláše.

Renáta Dobřanská, členka týmu „Dobřanští“: „Jsme z Pitárné, to je vesnice kousek tady přes kopec a děláme jehněčí guláš. Vloni jsme dělali taky jehněčí guláš a vyhráli jsme. Takže doufáme, že to obhájíme toto místo.“

Martina Mišurcová Hurníková, členka týmu „Nad hradem“: „Jsem z Ostravy, ale máme chalupu v Dívčím Hradě, děláme hovězí guláš na suchém červeném víně, takže je mírně nasládlý, ale s gulášovou chutí. Vaříme už několik let, tradičně vaříme guláš s hlívou ústřičnou, letos poprvé a naposled, protože jsem se rozhodla, že vařím naposled letos, tak vařím jiný guláš, tak snad budou všichni spokojeni a bude chutnat.“

Libor, člen týmu „Greece“: „Nejsme ani z Čech ani z Řecka, jsme Řekové, kteří zůstali v Čechách, děláme řecké Stifado a aby to bylo originální, tak je připíálené.“

Miluše Sitková, členka týmu: „Papamilu je zkratka Pavel-Pavel-Miluška-Lucka. Jsme ze Slezských Pavlovic. Děláme srnčí guláš, a buď bude s chlebem, nebo bude s bramborovými placičkami jako příloha.“

Slavomíra Hážiková: „Slezské Rudoltice a hovězí z našeho býka.“

Miroslav Papaj, člen týmu: „Guláš máme klasický hovězí a jsme z Města Albrechtic.“

Miroslav Řezníček, člen týmu, starosta Liptaně: „Jsme z Liptaně, máme jelení guláš.“

Lenka Doričáková, členka týmu: „Jsme holky z Dívčího Hradu a vaříme klasický segedínský guláš.“

Pavel Hajduk, člen týmu: „My jsme ze Slezských Rudoltic, mladí hasiči a vaříme guláš z divočáka.“

Z výroby vítězného guláše se nakonec radoval domácí tým z Dívčího Hradu s názvem Ukecané papričky.

---

Cena hejtmana poputuje do Staré Vody

12. srpna se do Karlovy Studánky sjedou výrobci nejrůznějších pochoutek na další ročník gastro festivalu Pojez. Organizátoři - MS kraj a MSTourism zde zároveň ocení ty nejlepší výrobce v soutěži Regionální potravina. Už teď víme, že mezi nimi nebude chybět farma U Stromovouse ve Staré Vodě.

Tvarohová pomazánka ze Staré Vody získala v letošním roce Cenu hejtmana kraje.

Stanislav Zámečník, farmář: „Tak dneska jsme udělali takovou ochutnávku tvarohové pomazánky s naklíčenými bio ředkvičkami, na kterou jsme dostali na letošní soutěži Regionální potravina MS kraje Cenu hejtmana. Takže jsme udělali pro lidi takovou akci, že můžou prostě přijít, ochutnat, podívat se tady hlavně jako vypadá a strávit tady příjemné odpoledne.“

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Regionální potravina je důležitá v našem regionu pro to, abychom zachovali jakýsi ráz podnikání, který tady byl a je, ale také je to jakési ohodnocení kvality potravin, ale lidí, kteří za tím stojí, protože mnohdy je to náročná ruční práce a já jsem velmi rád, že zrovna v tomto roce vyhrála tvarohová pomazánka od pana Zámečníka, který má svou vlastní farmu.“

A jak se taková vítězná pomazánka vyrábí?

Valerie Zámečníková, farmářka: „Základem té pomazánky je tvaroh, který je od nás z farmy, je to vlastně vysokotučný tvaroh, potom paprika, kmín, cibulka a v zimě jsem vymyslel na to tu naklíčenou bio ředkvičku.“

Anketa, návštěvníci farmy: „Koupili jsme si nějaké sýry, kravské, dobrou pomazánku, kterou jsme tady dneska ochutnali a koření dobrou náladu, ať odcházíme s dobrou náladou.“

„Samozřejmě, když nevíte coby, koupíte si kozy.“

„Pomazánka byla výborná, jako všechno tady. My tady jsme téměř každý týden, protože tady bydlíme.“

Na farmě chovají svoje krávy i kozy a vyrábějí celý sortiment mléčných výrobků, od sýrů až po jogurty.

Maruška Metelková, obsluha na farmě: „„Takže máme tady kozí čerstvý sýr, kravský čerstvý sýr a tady máme kravské tvrdé sýry. Máme tady Jesenický horský, Morgenland, Jesenický bochník a tady máme Jesenickou pastvinu. Ten Jesenický horský je spíš takový nasládlý, chuťově spíše do ementálu, ten Jesenický bochník je takový výraznější, spíše do Pecorina, ta Jesenická pastvina, to je jesenický bochník, ale s přidaným kořením, takže má takovou výraznou, nasládlou chuť a spíš bych to doporučila jako sýr k vínu a ten Mogrenland je chuťově něco mezi parmazánem a má tak výraznější chuť. Strašně hodně lidí chodí na ten kozí sýr, protože to nejde všude koupit a i ten bochník je výborný.“

Gastrofestival Pojez bude tedy jako každoročně vonět, ale i chutnat.

---

Vrbenský vrch 2023

Už podesáté uspořádal Automotoklub Vrbno pod Pradědem prestižní závod automobilů Vrbenský vrch.. Ten si za svou historii vybudoval skvělou pověst a těší se velkému zájmu závodníků. Těch se na start ve Vrbně postupně postavilo 115.

Závod, který si vyžádal uzávěru silnice 1. třídy, byl náročný především organizačně

Petr Kopínec (ANO), starosta Vrbna pod Pradědem: „Organizačně vlastně vyřizujeme různé uzávěry cesty, pomáháme pořadateli hlavnímu a je to zhruba půl až tři čtvrtě roku předem začít s organizací tohoto závodu. Průběh je vynikající, protože sluníčko nám svítí, počasí nám vyšlo a zatím bez vážnějších nehod, takže je to úplně v pořádku.“

Aleš Gänsdorfer, ředitel závodu: „Letos se to ve Vrbně pod Pradědem docela daří, protože po loňských devadesáti jezdcích už bylo 116 jezdců zde přihlášeno a máme zde 4 krajiny, je to Rakousko, Německo,Slovensko a Česká republika.“

Ve Vrbně se jely v podstatě dva závody, mezinárodní a Mistrovství ČR, účastnila se kompletní závodnická špička.

Aleš Gänsdorfer, ředitel závodu: „Jedeme tady vlastně dva seriály, je to Maverick Hill Climb Czech, který je mezinárodní a pak je vlastně Mistrovství České republiky. Takže z Mavericku tady startuje ta špička, která obsazuje v tom seriálu ta první místa a to je samozřejmě z českých jezdců Petr Türk a ten boj se tam stále míchá. Dokonce je tam je tam zasažen do absolutního pořadí teď kolega Žáček s krásnou Audinou. Co se týká Mistrovství ČR, tak jsou to ty placky samozřejmě, je to Miloš Beneš, Petr Vítek, z těch plechových aut, jak se říká, máme tam Marky Rybníčka, máme tam Davida Komárka a další samozřejmě.“

Závod byl náročný i pro závodníky, jel se v podhorské oblasti s mnoha zatáčkami.

Aleš Gänsdorfer, ředitel závodu: „Trať, která je zde na Vrbenském vrchu, měří 3 kilometry 200 metrů a tím, že zatáček je 14, oficiálních zatáček a pak jsou samozřejmě táhlejší zatáčky a plus to má tedy jeden zpomalovací retarder.“

Petr Žáček, jezdec Audi Sport Quatro (4. místo): „Dneska je krásné počasí a závodí se perfektně.“

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Organizátoři to letos zvládli výborně. Mají hodně práce, tak některá depa jsou odsud vzdálena až tři kilometry, takže jenom to, aby prostě tady najeli, technici sem mohli, je to opravdu perfektně zvládnuté. Počasí se vysařilo, takže já všem přeji, aby dojeli, protože samozřejmě, je to dost nebezpečné v těch zatáčkách. Je tady 18 nebezpečných zatáček, tak doufám, že všichni vyjedou nahoru a v rychlém čase.“

Závod se konal také s podporou MS kraje a pod záštitou hejtmana MS kraje.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Tak 10. ročník znamená jakousi tradici v našem MS kraji a konkrétně tady ve Vrbně se jede tenhle Vrbenský vrch a když to pozoruji, tak je čím dál víc zahraničních účastníků, což svědčí hlavně o tom, že ta soutěž nabývá na kvalitě.“

Celkovým vítězem 10. ročníku Mistrovství ČR se nakonec stal Miloš Beneš před Václavem Janíkem a Petrem Vítkem.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Jesenický expres
04. srpna 2023, 17:13

Guláš bez hranic v Dívčím Hradě

Již podvanácté se sjeli milovníci dobrého guláše na tradiční velkou soutěž Guláš bez hranic v Dívčím Hradě. Na zdejším hřišti se sešel rekordní počet jedenácti soutěžních týmů ze širokého okolí. Stejně pestrý byl také výběr druhů gulášů.

Jelení, srnčí, segedínský, z divočáka a mnoho variant hovězího. To vše se vařilo i chutnalo

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Vzhledem k tomu, že já jsem milovník vaření, tak takové venkovské akce já vítám, protože nejde jenom o to vaření samotné toho guláše, ale jde o tu atmosféru, která zrovna tady v těchto disciplínách je. Takže všem doporučuji, kdo ještě nebyl na guláš festu v Dívčím Hradě, aby tady zavítal, popřípadě, aby se přihlásil vařil tady ten svůj nejlepší guláš."

Jan Bezděk (nez.), starosta Dívčího Hradu: „Soutěžní týmy, kterých je tady letos 11, což je rekordní účast, vaří guláše od osmé ráno, ve 12 hodin zasedne odborná porota v čele s panem hejtmanem, aby ochutnali nejlepší guláš. Samozřejmě občané si potom budou moci guláš koupit a ochutnat a popřípadě i říct, který guláš jim chutnal.“

Během kouzlení nad kotlíky připravili pořadatelé pro soutěžící také doprovodné soutěže. I ty byly stylově orientovány ke gulášům.

Jan Bezděk (nez.), starosta Dívčího Hradu: „Aby se týmy během vaření nenudily, takže už jsme krájeli cibuli na čas a na nejjemněji, měli jsme také oloupání jablka na nejdelší slupku, teď jsme váleli sud a za chvilku budeme pít pivo na čas.“

V poledne začala porota ochutnávat a anonymně hodnotit a návštěvníci nakupovat své favorizované guláše.

Renáta Dobřanská, členka týmu „Dobřanští“: „Jsme z Pitárné, to je vesnice kousek tady přes kopec a děláme jehněčí guláš. Vloni jsme dělali taky jehněčí guláš a vyhráli jsme. Takže doufáme, že to obhájíme toto místo.“

Martina Mišurcová Hurníková, členka týmu „Nad hradem“: „Jsem z Ostravy, ale máme chalupu v Dívčím Hradě, děláme hovězí guláš na suchém červeném víně, takže je mírně nasládlý, ale s gulášovou chutí. Vaříme už několik let, tradičně vaříme guláš s hlívou ústřičnou, letos poprvé a naposled, protože jsem se rozhodla, že vařím naposled letos, tak vařím jiný guláš, tak snad budou všichni spokojeni a bude chutnat.“

Libor, člen týmu „Greece“: „Nejsme ani z Čech ani z Řecka, jsme Řekové, kteří zůstali v Čechách, děláme řecké Stifado a aby to bylo originální, tak je připíálené.“

Miluše Sitková, členka týmu: „Papamilu je zkratka Pavel-Pavel-Miluška-Lucka. Jsme ze Slezských Pavlovic. Děláme srnčí guláš, a buď bude s chlebem, nebo bude s bramborovými placičkami jako příloha.“

Slavomíra Hážiková: „Slezské Rudoltice a hovězí z našeho býka.“

Miroslav Papaj, člen týmu: „Guláš máme klasický hovězí a jsme z Města Albrechtic.“

Miroslav Řezníček, člen týmu, starosta Liptaně: „Jsme z Liptaně, máme jelení guláš.“

Lenka Doričáková, členka týmu: „Jsme holky z Dívčího Hradu a vaříme klasický segedínský guláš.“

Pavel Hajduk, člen týmu: „My jsme ze Slezských Rudoltic, mladí hasiči a vaříme guláš z divočáka.“

Z výroby vítězného guláše se nakonec radoval domácí tým z Dívčího Hradu s názvem Ukecané papričky.

---

Cena hejtmana poputuje do Staré Vody

12. srpna se do Karlovy Studánky sjedou výrobci nejrůznějších pochoutek na další ročník gastro festivalu Pojez. Organizátoři - MS kraj a MSTourism zde zároveň ocení ty nejlepší výrobce v soutěži Regionální potravina. Už teď víme, že mezi nimi nebude chybět farma U Stromovouse ve Staré Vodě.

Tvarohová pomazánka ze Staré Vody získala v letošním roce Cenu hejtmana kraje.

Stanislav Zámečník, farmář: „Tak dneska jsme udělali takovou ochutnávku tvarohové pomazánky s naklíčenými bio ředkvičkami, na kterou jsme dostali na letošní soutěži Regionální potravina MS kraje Cenu hejtmana. Takže jsme udělali pro lidi takovou akci, že můžou prostě přijít, ochutnat, podívat se tady hlavně jako vypadá a strávit tady příjemné odpoledne.“

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Regionální potravina je důležitá v našem regionu pro to, abychom zachovali jakýsi ráz podnikání, který tady byl a je, ale také je to jakési ohodnocení kvality potravin, ale lidí, kteří za tím stojí, protože mnohdy je to náročná ruční práce a já jsem velmi rád, že zrovna v tomto roce vyhrála tvarohová pomazánka od pana Zámečníka, který má svou vlastní farmu.“

A jak se taková vítězná pomazánka vyrábí?

Valerie Zámečníková, farmářka: „Základem té pomazánky je tvaroh, který je od nás z farmy, je to vlastně vysokotučný tvaroh, potom paprika, kmín, cibulka a v zimě jsem vymyslel na to tu naklíčenou bio ředkvičku.“

Anketa, návštěvníci farmy: „Koupili jsme si nějaké sýry, kravské, dobrou pomazánku, kterou jsme tady dneska ochutnali a koření dobrou náladu, ať odcházíme s dobrou náladou.“

„Samozřejmě, když nevíte coby, koupíte si kozy.“

„Pomazánka byla výborná, jako všechno tady. My tady jsme téměř každý týden, protože tady bydlíme.“

Na farmě chovají svoje krávy i kozy a vyrábějí celý sortiment mléčných výrobků, od sýrů až po jogurty.

Maruška Metelková, obsluha na farmě: „„Takže máme tady kozí čerstvý sýr, kravský čerstvý sýr a tady máme kravské tvrdé sýry. Máme tady Jesenický horský, Morgenland, Jesenický bochník a tady máme Jesenickou pastvinu. Ten Jesenický horský je spíš takový nasládlý, chuťově spíše do ementálu, ten Jesenický bochník je takový výraznější, spíše do Pecorina, ta Jesenická pastvina, to je jesenický bochník, ale s přidaným kořením, takže má takovou výraznou, nasládlou chuť a spíš bych to doporučila jako sýr k vínu a ten Mogrenland je chuťově něco mezi parmazánem a má tak výraznější chuť. Strašně hodně lidí chodí na ten kozí sýr, protože to nejde všude koupit a i ten bochník je výborný.“

Gastrofestival Pojez bude tedy jako každoročně vonět, ale i chutnat.

---

Vrbenský vrch 2023

Už podesáté uspořádal Automotoklub Vrbno pod Pradědem prestižní závod automobilů Vrbenský vrch.. Ten si za svou historii vybudoval skvělou pověst a těší se velkému zájmu závodníků. Těch se na start ve Vrbně postupně postavilo 115.

Závod, který si vyžádal uzávěru silnice 1. třídy, byl náročný především organizačně

Petr Kopínec (ANO), starosta Vrbna pod Pradědem: „Organizačně vlastně vyřizujeme různé uzávěry cesty, pomáháme pořadateli hlavnímu a je to zhruba půl až tři čtvrtě roku předem začít s organizací tohoto závodu. Průběh je vynikající, protože sluníčko nám svítí, počasí nám vyšlo a zatím bez vážnějších nehod, takže je to úplně v pořádku.“

Aleš Gänsdorfer, ředitel závodu: „Letos se to ve Vrbně pod Pradědem docela daří, protože po loňských devadesáti jezdcích už bylo 116 jezdců zde přihlášeno a máme zde 4 krajiny, je to Rakousko, Německo,Slovensko a Česká republika.“

Ve Vrbně se jely v podstatě dva závody, mezinárodní a Mistrovství ČR, účastnila se kompletní závodnická špička.

Aleš Gänsdorfer, ředitel závodu: „Jedeme tady vlastně dva seriály, je to Maverick Hill Climb Czech, který je mezinárodní a pak je vlastně Mistrovství České republiky. Takže z Mavericku tady startuje ta špička, která obsazuje v tom seriálu ta první místa a to je samozřejmě z českých jezdců Petr Türk a ten boj se tam stále míchá. Dokonce je tam je tam zasažen do absolutního pořadí teď kolega Žáček s krásnou Audinou. Co se týká Mistrovství ČR, tak jsou to ty placky samozřejmě, je to Miloš Beneš, Petr Vítek, z těch plechových aut, jak se říká, máme tam Marky Rybníčka, máme tam Davida Komárka a další samozřejmě.“

Závod byl náročný i pro závodníky, jel se v podhorské oblasti s mnoha zatáčkami.

Aleš Gänsdorfer, ředitel závodu: „Trať, která je zde na Vrbenském vrchu, měří 3 kilometry 200 metrů a tím, že zatáček je 14, oficiálních zatáček a pak jsou samozřejmě táhlejší zatáčky a plus to má tedy jeden zpomalovací retarder.“

Petr Žáček, jezdec Audi Sport Quatro (4. místo): „Dneska je krásné počasí a závodí se perfektně.“

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Organizátoři to letos zvládli výborně. Mají hodně práce, tak některá depa jsou odsud vzdálena až tři kilometry, takže jenom to, aby prostě tady najeli, technici sem mohli, je to opravdu perfektně zvládnuté. Počasí se vysařilo, takže já všem přeji, aby dojeli, protože samozřejmě, je to dost nebezpečné v těch zatáčkách. Je tady 18 nebezpečných zatáček, tak doufám, že všichni vyjedou nahoru a v rychlém čase.“

Závod se konal také s podporou MS kraje a pod záštitou hejtmana MS kraje.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Tak 10. ročník znamená jakousi tradici v našem MS kraji a konkrétně tady ve Vrbně se jede tenhle Vrbenský vrch a když to pozoruji, tak je čím dál víc zahraničních účastníků, což svědčí hlavně o tom, že ta soutěž nabývá na kvalitě.“

Celkovým vítězem 10. ročníku Mistrovství ČR se nakonec stal Miloš Beneš před Václavem Janíkem a Petrem Vítkem.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/jesenicky-expres/jesenicky-expres-04-08-2023-17-13