Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Cena za Příkladnou správu a prezentaci památky pro Jaroslava Zezulčíka

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Prestižní ocenění převzal v závěru minulého roku kastelán Kunínského zámku Jaroslav Zezulčík. V desátém ročníku Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro 2023 obdržel cenu za příkladnou správu a prezentaci památky. Vítejte u nás ve studiu.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek obrovská gratulace, protože je to opravdu prestižní ocenění. Prozradil jste mi, že to je to nejvíc, co můžete dostat jako poděkování za svou dlouholetou práci v Kuníně.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Moc děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Té ceně se říká památkářský Oscar. I tohle je vyjádření prestiže ocenění. O jakou cenu se jedná a co vyjadřuje?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Bylo to velké překvapení. Už ta samotná nominace. Neměl jsem tušení, s kým jsem nominován. Když jsem vešel do budovy Nové scény Národního divadla, kde probíhalo živé vysílání předávání těch cen na ČT, zahlédl jsem kolegu Pavla Slavka. Neobyčejně si ho vážím, je to velice slavný kastelána ještě slavnějšího zámku v Českém Krumlově. V tu ránu mi bylo jasné, kam ta cena poputuje. A když jsme ji pak s kolegou získali oba, jako jediní, skutečně jsem si uvědomil, že to je obrovské ocenění. Dočetl jsem se, že se to přirovnává k tomu Oskarovi. Ale není to nejen osobní, je to ocenění obrovského kolektivu lidí, kteří se mnou na zámku pracovali, ať již jako zaměstnanci, průvodci, nebo pracovali kolem zámku, lidé z obce Kunín a samozřejmě celé Muzeum Novojičínska a obrovská plejáda našich spolupracovníků. Jim patří také obrovské poděkování, na které v té televizi nebyl čas.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tento Oskar, Váš osobní, je bratříčkem ceny z roku 2019, kterou zámek získal. Prozradil jste mi, že ta ocenění budou mít stejnou vitrínu. Budou vedle sebe jako sourozenci. Je to tak?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Určitě poprosím paní starostku, aby ten diplom zapůjčila na zámek, protože to bylo obrovské ocenění k 20. výročí. My jsme získali Cenu odborné poroty. Zámek Kunín a obec Kunín jako majitel tohoto objektu stojí vedle takových objektů, jako je Obecní dům v Praze, zámek hospital Kuks a tak dále. Takže to bylo skutečně velké ocenění a zámek Kunín se tím dostal do tzv. pomyslné první ligy památek v ČR. Zámek, který měl být zapomenut.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je krásné. I hlavně Vaší zásluhou je Kunínský zámek barokní perlou, kterou je tady nazýván, povýšen mezi památky celé ČR. Já se ještě vrátím k tomu ocenění. Má to být podaná ruka k těm památkám. Je to tak? Protože to ocenění je ruka nebo dlaň.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Ano, vnímám to jako jakýsi otisk lidí, protože zámek je samozřejmě vnímán jako objekt se spoustu nádherných předmětů, obrazů atd. Ale také je to dům příběhů a ty příběhy vytvářejí lidé, kteří zámek postavili, kteří zde žili, bydleli, nebo také pracovali. A ta historie nekončí rokem 1945 a odchodem majitelů zámku. Ten zámek má dobré i zlé časy a na jeho osudech se podílí lidé dále a budou se podílet i po nás, až my na tom zámku nebudeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Zezulčíku, pojďme se vrátit do historie. Rok 1999. To byl ještě Kunínský zámek ruina. Právě z té ruiny se stala díky Vám po mnoha letech barokní perlou. Co Vás tehdy v roce 1999 přimělo k tomu, aby jste se s takovou pečlivostí začal o zámek starat?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: To byla souhra náhod. Já jsem byl v té době historikem Muzea Novojičínska. Ono se rok předtím prezentovalo obrovské výročí Františka Palackého. Člověka, jehož jméno rezonuje dnes na zámku v Kuníně. Nejen v Hodslavicích, jeho rodišti, ale také u nás na zámku. Byl nejslavnějším žákem zámeckého Filantropinum naší hraběnky Marie Warburgy, která se stala ikonou našeho zámku. Příprava toho výročí mě přivedla také do Kunína. Muzeum Novojičínska spravuje tento objekt a je naším zřizovatelem, je to příspěvková organizace Moravskoslezského kraje. Muzeum Novojičínska připravovalo výročí UNESCO Františka Palackého a mě to přivádělo čím dál tím častěji do Kunína. Ujal jsem se tehdy velice zubožené a poškozené sbírky obrazů, která byla převezena z depozitářů historického zámku na novojičínský zámek Žerotín. V té době nebylo vůbec ve hře myšlenka, že by se tyto obrazy někdy přenesly do zdevastovaného zámku v Kuníně. Plánem bylo vytvořit jakousi výstavu, možná stálou expozici zámku v Kuníně a připomenout bohatou historii. Ono se to začalo od toho výročí posouvat. Byla navázána skvělá spolupráce s obcí Kunín, s tehdejším panem starostou Františkem Kojetínským a nakonec jsme se tomu projektu začali věnovat velice intenzivně. Muzeum Novojičínska převzalo odborný dohled společně s Památkovým ústavem nad rekonstrukcí zámku. Vše se vyvíjelo velice krásně, ale že ten objekt dospěje do dnešní podoby, jsme si nedovedli ani představit, o tom jsme nesnili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ještě se vrátím k tomu roku 1999. Jak tehdy zámek vypadal?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Byla to strašlivá zřícenina. Lidé, kteří projížděli kolem zámku, vzpomínají, že viděli šedou budovu, ze které rostly stromy. Ti odvážlivci, kteří se vydali dovnitř, viděli místnosti, které byly připraveny o podlahy, dveře a v řadě pokojů také o historické omítky. Byly zde nastaveny příčky a budova začala být účelově přestavována na hotel pro studenty. Naštěstí tehdejšímu investorovi došly peníze a objektu se zbavil. Obec Kunín po velkém úsilí získala tento zámek do svého vlastnictví a zámek dostal šanci na restart. Nám bylo jasné, že obnovit jej je otázka finančních prostředků, to je důležitá věc, ale v neposlední řadě také návrat ke ztracené historické paměti. My jsme se ocitli v objektu, o kterém jsme nevěděli, jak vypadal, protože jsme měli k dispozici dvě zbytkové fotografie, které se zachránily. Takže začalo obrovské pátrání po majitelích zámku, ale jako kdyby se po nich zavřela voda. V roce 2001 po asi pětiletém pátrání se podařilo odkrýt stopu ve Spojených státech amerických. Na konci září po atentátech v New Yorku přiletěli odvážně jedním z prvních letů k nám rodina Bauerů. Dodnes udržujeme přátelské kontakty, píšeme si do Ameriky, oni se nám velice otevřeli. Přijeli příbuzní z Rakouska, z Chile, ti nám poskytli fotografie. Byli jsme schopni modelovat zničené pokoje do historické podoby. Neustále doplňujeme naše znalosti o zámku. Ten zámek se stal takovým magnetem na sbírky. Otevíráme další sbírky na různých aukcích. Dnes má zámek možnosti díky moderní technice, která byla nemyslitelná. Před těmi lety, když jsme např. začali zámku vracet původní nejen instalaci pokojů, vracet sbírky na původní místa a obrazy tam, kde visely, ale také vracet barevnost pokojů, protože barevné filtry umí ty negativy, historické černobílé fotografie, vybarvit. Umí také vydat svědectví o tom, jak vypadaly tapety.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak se máme pořád na co těšit. Vy jste zmínil, že letos to bude 20 let od dokončení rekonstrukce Kunínského zámku. Co pro letošní rok pro návštěvníky chystáte?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Měl by to být především rok slavnostní. Po roce, který jsme prožili, to byl rok Harrachů, byl zámek Kunín hodně vidět. Navštívilo nás 70 potomků této slavné rodiny, kteří přislíbili, že se vrátí. Měli by se vrátit na Kunínský zámek v druhé polovině května, protože si připomeneme velkou mší okamžik, kdy již zesnulý ostravský biskup František Václav Lobkowicz složil slavné Te Deum díkuvzdání za obnovu zámku, za jeho záchranu. Takže po 20 letech bychom rádi tu mši opět v Kuníně měli jako poděkování za záchranu. Pozvali bychom potomky rodin, které zámek vlastnili, ale také potomky rodin, které na Kunínský zámek jezdili. Rádi bychom zámek prezentovali v nové podobě, protože pilně pracujeme i teď v zimě na dalších změnách v pokojích a chystáme řadu výstav. Chtěli bychom pro ty, kteří zámek neznají nebo pro ty mladší, ukázku, jak zámek vypadal, aby si uměli představit, z jakých zřícenin zámek povstal jako fénix z popela. Rádi bychom připomenuli také šlechtické návštěvy na Kunínském zámku. Zámek je znám tím, že nás šlechtické rodiny navštěvují. Výstava určitě bude pro návštěvníky velice zajímavá, bude to osvěžující. Chtěl bych připomenout vedlejší zámek ve Fulneku, který také povstal jako fénix z popela. Čeká na otevření pro veřejnost a našim přátelům z Národního muzea z oddělení zámeckých knihoven se podařilo identifikovat zbytek nádherné zámecké knihovny z tohoto zámku. To bychom třeba rádi prezentovali na podzim u nás na zámku. Zámecká kuželna. Stavba, kterou lidé míjeli, se už vloni proměnila na alternativní výstavní prostor, takže také zde můžeme zvát návštěvníky na různé výstavy. Opět na jaře se k nám vrátí výstava, která bude mapovat zahrady a zahradníky slavné rodiny Harrachů. Ty výstavy budou dál pokračovat a necháme se překvapit, kolik výstav ještě v té kuželně zorganizujeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám, pane Zezulčíku, děkuji za rozhovor, za úžasné pozvání do Kunínského zámku.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Děkuji, budu se těšit, na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Cena za Příkladnou správu a prezentaci památky pro Jaroslava Zezulčíka
23. ledna 2024, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Prestižní ocenění převzal v závěru minulého roku kastelán Kunínského zámku Jaroslav Zezulčík. V desátém ročníku Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro 2023 obdržel cenu za příkladnou správu a prezentaci památky. Vítejte u nás ve studiu.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek obrovská gratulace, protože je to opravdu prestižní ocenění. Prozradil jste mi, že to je to nejvíc, co můžete dostat jako poděkování za svou dlouholetou práci v Kuníně.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Moc děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Té ceně se říká památkářský Oscar. I tohle je vyjádření prestiže ocenění. O jakou cenu se jedná a co vyjadřuje?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Bylo to velké překvapení. Už ta samotná nominace. Neměl jsem tušení, s kým jsem nominován. Když jsem vešel do budovy Nové scény Národního divadla, kde probíhalo živé vysílání předávání těch cen na ČT, zahlédl jsem kolegu Pavla Slavka. Neobyčejně si ho vážím, je to velice slavný kastelána ještě slavnějšího zámku v Českém Krumlově. V tu ránu mi bylo jasné, kam ta cena poputuje. A když jsme ji pak s kolegou získali oba, jako jediní, skutečně jsem si uvědomil, že to je obrovské ocenění. Dočetl jsem se, že se to přirovnává k tomu Oskarovi. Ale není to nejen osobní, je to ocenění obrovského kolektivu lidí, kteří se mnou na zámku pracovali, ať již jako zaměstnanci, průvodci, nebo pracovali kolem zámku, lidé z obce Kunín a samozřejmě celé Muzeum Novojičínska a obrovská plejáda našich spolupracovníků. Jim patří také obrovské poděkování, na které v té televizi nebyl čas.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tento Oskar, Váš osobní, je bratříčkem ceny z roku 2019, kterou zámek získal. Prozradil jste mi, že ta ocenění budou mít stejnou vitrínu. Budou vedle sebe jako sourozenci. Je to tak?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Určitě poprosím paní starostku, aby ten diplom zapůjčila na zámek, protože to bylo obrovské ocenění k 20. výročí. My jsme získali Cenu odborné poroty. Zámek Kunín a obec Kunín jako majitel tohoto objektu stojí vedle takových objektů, jako je Obecní dům v Praze, zámek hospital Kuks a tak dále. Takže to bylo skutečně velké ocenění a zámek Kunín se tím dostal do tzv. pomyslné první ligy památek v ČR. Zámek, který měl být zapomenut.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je krásné. I hlavně Vaší zásluhou je Kunínský zámek barokní perlou, kterou je tady nazýván, povýšen mezi památky celé ČR. Já se ještě vrátím k tomu ocenění. Má to být podaná ruka k těm památkám. Je to tak? Protože to ocenění je ruka nebo dlaň.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Ano, vnímám to jako jakýsi otisk lidí, protože zámek je samozřejmě vnímán jako objekt se spoustu nádherných předmětů, obrazů atd. Ale také je to dům příběhů a ty příběhy vytvářejí lidé, kteří zámek postavili, kteří zde žili, bydleli, nebo také pracovali. A ta historie nekončí rokem 1945 a odchodem majitelů zámku. Ten zámek má dobré i zlé časy a na jeho osudech se podílí lidé dále a budou se podílet i po nás, až my na tom zámku nebudeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Zezulčíku, pojďme se vrátit do historie. Rok 1999. To byl ještě Kunínský zámek ruina. Právě z té ruiny se stala díky Vám po mnoha letech barokní perlou. Co Vás tehdy v roce 1999 přimělo k tomu, aby jste se s takovou pečlivostí začal o zámek starat?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: To byla souhra náhod. Já jsem byl v té době historikem Muzea Novojičínska. Ono se rok předtím prezentovalo obrovské výročí Františka Palackého. Člověka, jehož jméno rezonuje dnes na zámku v Kuníně. Nejen v Hodslavicích, jeho rodišti, ale také u nás na zámku. Byl nejslavnějším žákem zámeckého Filantropinum naší hraběnky Marie Warburgy, která se stala ikonou našeho zámku. Příprava toho výročí mě přivedla také do Kunína. Muzeum Novojičínska spravuje tento objekt a je naším zřizovatelem, je to příspěvková organizace Moravskoslezského kraje. Muzeum Novojičínska připravovalo výročí UNESCO Františka Palackého a mě to přivádělo čím dál tím častěji do Kunína. Ujal jsem se tehdy velice zubožené a poškozené sbírky obrazů, která byla převezena z depozitářů historického zámku na novojičínský zámek Žerotín. V té době nebylo vůbec ve hře myšlenka, že by se tyto obrazy někdy přenesly do zdevastovaného zámku v Kuníně. Plánem bylo vytvořit jakousi výstavu, možná stálou expozici zámku v Kuníně a připomenout bohatou historii. Ono se to začalo od toho výročí posouvat. Byla navázána skvělá spolupráce s obcí Kunín, s tehdejším panem starostou Františkem Kojetínským a nakonec jsme se tomu projektu začali věnovat velice intenzivně. Muzeum Novojičínska převzalo odborný dohled společně s Památkovým ústavem nad rekonstrukcí zámku. Vše se vyvíjelo velice krásně, ale že ten objekt dospěje do dnešní podoby, jsme si nedovedli ani představit, o tom jsme nesnili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ještě se vrátím k tomu roku 1999. Jak tehdy zámek vypadal?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Byla to strašlivá zřícenina. Lidé, kteří projížděli kolem zámku, vzpomínají, že viděli šedou budovu, ze které rostly stromy. Ti odvážlivci, kteří se vydali dovnitř, viděli místnosti, které byly připraveny o podlahy, dveře a v řadě pokojů také o historické omítky. Byly zde nastaveny příčky a budova začala být účelově přestavována na hotel pro studenty. Naštěstí tehdejšímu investorovi došly peníze a objektu se zbavil. Obec Kunín po velkém úsilí získala tento zámek do svého vlastnictví a zámek dostal šanci na restart. Nám bylo jasné, že obnovit jej je otázka finančních prostředků, to je důležitá věc, ale v neposlední řadě také návrat ke ztracené historické paměti. My jsme se ocitli v objektu, o kterém jsme nevěděli, jak vypadal, protože jsme měli k dispozici dvě zbytkové fotografie, které se zachránily. Takže začalo obrovské pátrání po majitelích zámku, ale jako kdyby se po nich zavřela voda. V roce 2001 po asi pětiletém pátrání se podařilo odkrýt stopu ve Spojených státech amerických. Na konci září po atentátech v New Yorku přiletěli odvážně jedním z prvních letů k nám rodina Bauerů. Dodnes udržujeme přátelské kontakty, píšeme si do Ameriky, oni se nám velice otevřeli. Přijeli příbuzní z Rakouska, z Chile, ti nám poskytli fotografie. Byli jsme schopni modelovat zničené pokoje do historické podoby. Neustále doplňujeme naše znalosti o zámku. Ten zámek se stal takovým magnetem na sbírky. Otevíráme další sbírky na různých aukcích. Dnes má zámek možnosti díky moderní technice, která byla nemyslitelná. Před těmi lety, když jsme např. začali zámku vracet původní nejen instalaci pokojů, vracet sbírky na původní místa a obrazy tam, kde visely, ale také vracet barevnost pokojů, protože barevné filtry umí ty negativy, historické černobílé fotografie, vybarvit. Umí také vydat svědectví o tom, jak vypadaly tapety.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak se máme pořád na co těšit. Vy jste zmínil, že letos to bude 20 let od dokončení rekonstrukce Kunínského zámku. Co pro letošní rok pro návštěvníky chystáte?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Měl by to být především rok slavnostní. Po roce, který jsme prožili, to byl rok Harrachů, byl zámek Kunín hodně vidět. Navštívilo nás 70 potomků této slavné rodiny, kteří přislíbili, že se vrátí. Měli by se vrátit na Kunínský zámek v druhé polovině května, protože si připomeneme velkou mší okamžik, kdy již zesnulý ostravský biskup František Václav Lobkowicz složil slavné Te Deum díkuvzdání za obnovu zámku, za jeho záchranu. Takže po 20 letech bychom rádi tu mši opět v Kuníně měli jako poděkování za záchranu. Pozvali bychom potomky rodin, které zámek vlastnili, ale také potomky rodin, které na Kunínský zámek jezdili. Rádi bychom zámek prezentovali v nové podobě, protože pilně pracujeme i teď v zimě na dalších změnách v pokojích a chystáme řadu výstav. Chtěli bychom pro ty, kteří zámek neznají nebo pro ty mladší, ukázku, jak zámek vypadal, aby si uměli představit, z jakých zřícenin zámek povstal jako fénix z popela. Rádi bychom připomenuli také šlechtické návštěvy na Kunínském zámku. Zámek je znám tím, že nás šlechtické rodiny navštěvují. Výstava určitě bude pro návštěvníky velice zajímavá, bude to osvěžující. Chtěl bych připomenout vedlejší zámek ve Fulneku, který také povstal jako fénix z popela. Čeká na otevření pro veřejnost a našim přátelům z Národního muzea z oddělení zámeckých knihoven se podařilo identifikovat zbytek nádherné zámecké knihovny z tohoto zámku. To bychom třeba rádi prezentovali na podzim u nás na zámku. Zámecká kuželna. Stavba, kterou lidé míjeli, se už vloni proměnila na alternativní výstavní prostor, takže také zde můžeme zvát návštěvníky na různé výstavy. Opět na jaře se k nám vrátí výstava, která bude mapovat zahrady a zahradníky slavné rodiny Harrachů. Ty výstavy budou dál pokračovat a necháme se překvapit, kolik výstav ještě v té kuželně zorganizujeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám, pane Zezulčíku, děkuji za rozhovor, za úžasné pozvání do Kunínského zámku.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: Děkuji, budu se těšit, na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-23-01-2024-17-14