Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Marek Pokorný, ředitel galerie Plato: Kolem galerie Plato se rozvíjí Zahrada přítomnosti

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zahradu, která po obou stranách obklopuje Ostravskou městskou galerii PLATO, čekají v letošním roce změny. Galerie tu nainstaluje posezení, zastínění a zónu pro děti. Další podrobnosti už Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO. Dobrý den, vítejte u nás.

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, Vy jste dostali do správy zahradu, která, jak už jsem řekla, obklopuje galerii PLATO. Je o rozloze 9 tisíc metrů čtverečních a byla založena jako permakulturní. Chystáte pro letošní rok nějaké změny, nějaké probuzení a postupně chcete se zahradou více pracovat. Co tam letos čeká na vaše návštěvníky?

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: Ta zahrada, jak jste správně řekla, je permakulturní. Znamená to, že když mluvíte o změnách v případě zahrady jako organismu, nemluvíte o změnách, ale spíš o nějakém jejím rozvoji nebo o pěstování a rozvíjení. Ty změny by často měly být takové, že je nenaprogramujeme my, ale ta příroda. Není úplně náš přístup čekat nějakou radikální změnu. Ta zahrada se bude v ideální podobě rozvíjet, nebo ji budeme pěstovat několik let, než opravdu dostaneme ten celek, o kterém sníme, který máme před očima. My jsme dostali na letošní rok 22 milionů z Národního plánu obnovy, což je velký program financovaný z EU prostřednictvím Ministerstva kultury. Tu částku jsme dostali na tzv. rezidenční pobyty, které jsou právě spojeny s rozvojem a péčí zahrady a přemýšlením toho, co má naplňovat nejenom jako permakulturní zahrada, ale také jako zázemí pro návštěvníky, občany, obyvatele Ostravy. Díky tomuto projektu můžeme pozvat zahraniční umělce, architekty, designéry, ale také odborníky a umělce z ČR na delší pobyty u nás. Máme pro ně připravené dva pokoje se zázemím a spolu s nimi budeme vstupovat do zahrady. Jedna z extrémně důležitých věcí pro pobyt v zahradě zejména ve měsících, kdy svítí déle slunce a je trošku palčivější, je zastínění nebo místo, kde může být člověk delší dobu, aniž by dostal úžeh nebo úpal. To byla jedna z prvních věcí, která nám napadla. To jsou praktické aspekty. To je třeba jeden z projektů, na kterých budeme pracovat. Měl by být osazen nebo nějak vymyšlen a realizován v letošním roce. A jsou samozřejmě extrémně důležitá volná místa v zahradě, v přírodě, pro rodiny s dětmi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podle toho, co říkáte, se dá odhadnout, že teprve o tom budete přemýšlet nebo už máte alespoň nějaké hrubé obrysy toho, jak bude zahrada vypadat?

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: Jak jsem řekl, máme nějaké funkce, které potřebujeme vyřešit a v letošním roce máme zdroje a lidi, kteří nám pomohou vše překlopit do projektu do nějaké designové, architektonické nebo umělecké intervence. Trvalé nebo dlouhodobé. Některé z nich můžeme zrealizovat v letošním roce, takže do toho letos určitě vstoupíme, aby to bylo viditelné a užitelné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžete zmínit třeba některé umělce, se kterými máte záměr spolupracovat?

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: Díky supportu z Národního plánu obnovy jsme například pozvali argentinsko-německou umělkyni Rosario Talevi. Máme domluvenou spolupráci se naší současnou nejvýznamnější sochařkou Aničkou Hulačovou, která přijde s projektem, který budeme realizovat příští rok. Pracujeme s organizací z Polska, ze Sokolovska, což je relativně nedaleko. Je to takové místo, které má dlouhou tradici uměleckých rezidencí nebo bienále nebo aktivit, které jsou spojeny s tím místem. Tam působí organizace, která je spojená i s Muzeem současného umění ve Varšavě. S touhle uměleckou organizací a jejími protagonisty máme také domluvenou spolupráci. Takže těch lidí tam bude celá řada. Zároveň zveme nejenom umělce a designéry, ale i mobilní architektonickou kancelář za ČR, což je velmi mladé sdružení architektů, kteří jsou velmi nekonformní, ale zároveň praktikující a prakticky uvažujících. Zároveň jsme schopni pozvat další lidi, odborníky, kteří jsou specialisté třeba právě na permakulturu nebo na péči o zahradu, na dlouhodobou udržitelnost zelených ploch ve městě, kteří k nám mohou přijet a povedou nějaké workshopy. Bude to i zprostředkování celé té představy o tom, co to znamená dělat zahradu ne tím invazivním způsobem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Letos na to vše máte něco přes 2 miliony, které se Vám povedlo získat, bude to stačit?

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: Myslím, že jo. Je to trošku míň, než jsme chtěli, ale ne o tolik. V těch projektech jsme byli hodnoceni velmi vysoko a myslím si, že i z těch uměleckých institucí našeho typu jsme byli nejvýš. Spíš je otázka co do budoucna. Máme nějaké vlastní peníze nebo z příspěvků města na údržbu a péči jako jsou základní věci, které nezbytně musíme dělat v okolí městské galerie. Ale to, co je nad rámec, to znamená to, co nejde z investic města, jsou prvky, které tam budou dlouhodobě užívané. Na to získáváme prostředky odjinud. Národní plán obnovy příští rok končí, ale předpokládám, že naskočí něco jiného. Takže my už teď hledáme nějaké zdroje pro rezidenty a rezidenční program, který v tuhle chvíli děláme jako jediní ze všech institucí v Ostravě. To znamená dlouhodobější pobyty umělců, kteří pro nás jako pro instituci nebo pro město buď něco vytvářejí, nebo přemýšlejí a navrhují něco, co by se mohlo v Ostravě realizovat. Proto hledáme externí zdroje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Galerie PLATO krátce působí v bývalých městských jatkách. Jak se tam galerii daří?

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: Jsme tam teď necelý rok a půl, od září 2022. I když už předtím jsme tam dělali výstavy, které se týkaly samotného objektu a jeho rekonstrukce. Myslím si, že jsme k tomu přistupovali trochu s obavou. Nemyslím vůči objektu jako takovému, ale vůči tomu, jak si poradíme s přechodem z bývalého hobbymarketu, který byl 5 tisíc metrů čtverečních otevřené plochy bez překážek. Přešli jsme do už strukturované galerie, kde je jasně definováno, co je zóna pro návštěvníky nebo komunitní využití, co jsou výstavní sály a kde jsou kanceláře. Bylo to najednou pro nás hodně uzavřené. Neměli jsme moc času na to, abychom si na ten objekt zvykli, ale rovnou jsme do něj vstoupili a začali v něm fungovat. Myslím si ale, že se nám za ten rok a půl daří najít nějaký modus vivendi, nějaký způsob využití toho objektu, který vychází z toho, co nám umožňuje ta architektura nebo ta stavba, ale zároveň tam dokážeme v určité míře přenést prvky, řekněme, neformálního prostoru, se kterým jsme zacházeli v bývalém hobbymarketu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmiňte ještě na závěr cenu, kterou jste obdrželi od Národního památkového ústavu na podzim loňského roku.

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: Tahle ta cena je opravdu asi nejdůležitější cenou co se týká kvality konverze nebo záchrany kulturní památky a zároveň nalezení správné funkce. Často je u památkových objektů problém najít, co se s nimi dá dělat dál a k čemu se dají dnes využít. Takže kombinace těchto dvou faktorů, to znamená architektonického návrhu citlivého k těm památkovým hodnotám stavby, a zároveň se nám podařilo přizpůsobit ten koncept potřebám nějaké konkrétní funkce, kterou dnes ten objekt má.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, jednak gratuluji a děkuji Vám za rozhovor.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Marek Pokorný, ředitel galerie Plato: Kolem galerie Plato se rozvíjí Zahrada přítomnosti
17. ledna 2024, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zahradu, která po obou stranách obklopuje Ostravskou městskou galerii PLATO, čekají v letošním roce změny. Galerie tu nainstaluje posezení, zastínění a zónu pro děti. Další podrobnosti už Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO. Dobrý den, vítejte u nás.

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, Vy jste dostali do správy zahradu, která, jak už jsem řekla, obklopuje galerii PLATO. Je o rozloze 9 tisíc metrů čtverečních a byla založena jako permakulturní. Chystáte pro letošní rok nějaké změny, nějaké probuzení a postupně chcete se zahradou více pracovat. Co tam letos čeká na vaše návštěvníky?

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: Ta zahrada, jak jste správně řekla, je permakulturní. Znamená to, že když mluvíte o změnách v případě zahrady jako organismu, nemluvíte o změnách, ale spíš o nějakém jejím rozvoji nebo o pěstování a rozvíjení. Ty změny by často měly být takové, že je nenaprogramujeme my, ale ta příroda. Není úplně náš přístup čekat nějakou radikální změnu. Ta zahrada se bude v ideální podobě rozvíjet, nebo ji budeme pěstovat několik let, než opravdu dostaneme ten celek, o kterém sníme, který máme před očima. My jsme dostali na letošní rok 22 milionů z Národního plánu obnovy, což je velký program financovaný z EU prostřednictvím Ministerstva kultury. Tu částku jsme dostali na tzv. rezidenční pobyty, které jsou právě spojeny s rozvojem a péčí zahrady a přemýšlením toho, co má naplňovat nejenom jako permakulturní zahrada, ale také jako zázemí pro návštěvníky, občany, obyvatele Ostravy. Díky tomuto projektu můžeme pozvat zahraniční umělce, architekty, designéry, ale také odborníky a umělce z ČR na delší pobyty u nás. Máme pro ně připravené dva pokoje se zázemím a spolu s nimi budeme vstupovat do zahrady. Jedna z extrémně důležitých věcí pro pobyt v zahradě zejména ve měsících, kdy svítí déle slunce a je trošku palčivější, je zastínění nebo místo, kde může být člověk delší dobu, aniž by dostal úžeh nebo úpal. To byla jedna z prvních věcí, která nám napadla. To jsou praktické aspekty. To je třeba jeden z projektů, na kterých budeme pracovat. Měl by být osazen nebo nějak vymyšlen a realizován v letošním roce. A jsou samozřejmě extrémně důležitá volná místa v zahradě, v přírodě, pro rodiny s dětmi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podle toho, co říkáte, se dá odhadnout, že teprve o tom budete přemýšlet nebo už máte alespoň nějaké hrubé obrysy toho, jak bude zahrada vypadat?

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: Jak jsem řekl, máme nějaké funkce, které potřebujeme vyřešit a v letošním roce máme zdroje a lidi, kteří nám pomohou vše překlopit do projektu do nějaké designové, architektonické nebo umělecké intervence. Trvalé nebo dlouhodobé. Některé z nich můžeme zrealizovat v letošním roce, takže do toho letos určitě vstoupíme, aby to bylo viditelné a užitelné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžete zmínit třeba některé umělce, se kterými máte záměr spolupracovat?

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: Díky supportu z Národního plánu obnovy jsme například pozvali argentinsko-německou umělkyni Rosario Talevi. Máme domluvenou spolupráci se naší současnou nejvýznamnější sochařkou Aničkou Hulačovou, která přijde s projektem, který budeme realizovat příští rok. Pracujeme s organizací z Polska, ze Sokolovska, což je relativně nedaleko. Je to takové místo, které má dlouhou tradici uměleckých rezidencí nebo bienále nebo aktivit, které jsou spojeny s tím místem. Tam působí organizace, která je spojená i s Muzeem současného umění ve Varšavě. S touhle uměleckou organizací a jejími protagonisty máme také domluvenou spolupráci. Takže těch lidí tam bude celá řada. Zároveň zveme nejenom umělce a designéry, ale i mobilní architektonickou kancelář za ČR, což je velmi mladé sdružení architektů, kteří jsou velmi nekonformní, ale zároveň praktikující a prakticky uvažujících. Zároveň jsme schopni pozvat další lidi, odborníky, kteří jsou specialisté třeba právě na permakulturu nebo na péči o zahradu, na dlouhodobou udržitelnost zelených ploch ve městě, kteří k nám mohou přijet a povedou nějaké workshopy. Bude to i zprostředkování celé té představy o tom, co to znamená dělat zahradu ne tím invazivním způsobem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Letos na to vše máte něco přes 2 miliony, které se Vám povedlo získat, bude to stačit?

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: Myslím, že jo. Je to trošku míň, než jsme chtěli, ale ne o tolik. V těch projektech jsme byli hodnoceni velmi vysoko a myslím si, že i z těch uměleckých institucí našeho typu jsme byli nejvýš. Spíš je otázka co do budoucna. Máme nějaké vlastní peníze nebo z příspěvků města na údržbu a péči jako jsou základní věci, které nezbytně musíme dělat v okolí městské galerie. Ale to, co je nad rámec, to znamená to, co nejde z investic města, jsou prvky, které tam budou dlouhodobě užívané. Na to získáváme prostředky odjinud. Národní plán obnovy příští rok končí, ale předpokládám, že naskočí něco jiného. Takže my už teď hledáme nějaké zdroje pro rezidenty a rezidenční program, který v tuhle chvíli děláme jako jediní ze všech institucí v Ostravě. To znamená dlouhodobější pobyty umělců, kteří pro nás jako pro instituci nebo pro město buď něco vytvářejí, nebo přemýšlejí a navrhují něco, co by se mohlo v Ostravě realizovat. Proto hledáme externí zdroje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Galerie PLATO krátce působí v bývalých městských jatkách. Jak se tam galerii daří?

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: Jsme tam teď necelý rok a půl, od září 2022. I když už předtím jsme tam dělali výstavy, které se týkaly samotného objektu a jeho rekonstrukce. Myslím si, že jsme k tomu přistupovali trochu s obavou. Nemyslím vůči objektu jako takovému, ale vůči tomu, jak si poradíme s přechodem z bývalého hobbymarketu, který byl 5 tisíc metrů čtverečních otevřené plochy bez překážek. Přešli jsme do už strukturované galerie, kde je jasně definováno, co je zóna pro návštěvníky nebo komunitní využití, co jsou výstavní sály a kde jsou kanceláře. Bylo to najednou pro nás hodně uzavřené. Neměli jsme moc času na to, abychom si na ten objekt zvykli, ale rovnou jsme do něj vstoupili a začali v něm fungovat. Myslím si ale, že se nám za ten rok a půl daří najít nějaký modus vivendi, nějaký způsob využití toho objektu, který vychází z toho, co nám umožňuje ta architektura nebo ta stavba, ale zároveň tam dokážeme v určité míře přenést prvky, řekněme, neformálního prostoru, se kterým jsme zacházeli v bývalém hobbymarketu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmiňte ještě na závěr cenu, kterou jste obdrželi od Národního památkového ústavu na podzim loňského roku.

Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO: Tahle ta cena je opravdu asi nejdůležitější cenou co se týká kvality konverze nebo záchrany kulturní památky a zároveň nalezení správné funkce. Často je u památkových objektů problém najít, co se s nimi dá dělat dál a k čemu se dají dnes využít. Takže kombinace těchto dvou faktorů, to znamená architektonického návrhu citlivého k těm památkovým hodnotám stavby, a zároveň se nám podařilo přizpůsobit ten koncept potřebám nějaké konkrétní funkce, kterou dnes ten objekt má.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, jednak gratuluji a děkuji Vám za rozhovor.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-17-01-2024-17-14