Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Jih

Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y. Fajtové a P. Straky
  • Mobilní hospic Ondrášek pomáhá k důstojnému konci života
  • Deváťáci zkoušeli, která práce jim jde od ruky
  • Na Ostravě-Jihu poprvé zasedal žákovský parlament

Mobilní hospic Ondrášek pomáhá k důstojnému konci života

Už u odchodu zhruba 4000 dospělých i dětských pacientů z tohoto světa v rodinném prostředí asistovaly zdravotní týmy mobilního hospice Ondrášek, který sídlí v Ostravě-Zábřehu nedaleko Náměstí SNP. Příští rok oslaví Ondrášek 20 let činnosti. Obvod nedávno opravil jeho budovu s náklady několika milionů korun.

Na Dni otevřených dveří mohli zájemci sledovat komentovanou ukázku domácí péče v podání zdravotníků z Ondrášku, mohli si prohlédnout přístroje, injekce a další zdravotnické vybavení, které je k mobilní péči používáno. A dostali stejně jako pacienti knihu o provázení posledními týdny a dny života Jak být nablízku.

Bronislava Husovská, ředitelka Ondrášku: Mobilní hospic Ondrášek má dnes významný den, protože se připojuje do kampaně Dožít doma a vyvrcholením je Papučový den. To znamená, že my chceme upozornit společnost, že jsou tady mobilní hospice v republice, že jsou tady služby, pomáháme rodině a nemocnému, který na sklonku života, je nevyléčitelně nemocný a chce zemřít doma.

Pacienti bývají v péči pracovníků Ondrášku hospice nejčastěji několik týdnů, někdy však může jít jen o dny či hodiny, jindy naopak až o několik měsíců. Na návštěvu jezdí nejméně jednou týdně, u jiných pacientů až několikrát denně. Při potížích i mimo plánovaný čas.

Bronislava Husovská, ředitelka Ondrášku: Právě tímto obdobím teď na to chceme upozornit, že ty služby jsou a že se nemají bát slova hospic, protože když včas zavolají a pomůžeme jim je vést touto cestou.

Zaměstnanců, kteří se o pacienty starají, má dnes Ondrášek přes 30. I s psychology, duchovními a sociálními pracovníky. V zázemí se další tým stará o získávání peněz na služby. Za dospělými pacienty dojíždějí v okruhu 30 km, děti se přijímají z celého Moravskoslezského kraje.

Bronislava Husovská, ředitelka Ondrášku: Pokud má někdo zájem o péči, zavolá na telefon, který je na webových stránkách mobilního hospicu Ondrášek, a domluví se na tom, co má pro to udělat. Pokud už je ukončena léčba a pacient má před sebou relativně krátkou dobu, kde potřebuje tuto pomoc.

Jelena Kajzarová, zdravotní sestra: Když řeknu, že jsem zdravotní sestra v mobilním hospicu Ondrášek, tak lidi začínají Ježíšmarjá, to je strašná práce, ale já vidím krásnou práci. Pomáháme jak pacientovi, tak pracujeme s celou rodinou a ten člověk bohužel, neexistuje žádná léčba, aby ho zachránila a umožňujeme pacientovi zemřít v klidu, doma, ve svém prostředí, se svými blízkými. A je to hodně naplňující, když pomáháš. Vidím, jak ulevuje se pacientovi, když umírá, zase se ulevuje rodině. Protože oni dokázali udělat vše, co bylo v jejich silách, a byli toho přítomni.

Na myšlenku, že umírající lidé mohou své poslední chvíle trávit v bezpečí domova se svými blízkými s profesionální podporou mobilního hospice, ukazují Papučové dny, konané vždy na začátku října. Letos se do nich opět zapojili zaměstnanci radnice Ostravy-Jihu. Činnost hospicu podpořili v papučích také místostarosta obvodu Otakar Šimík a místostarostky Markéta Langrová a Martina Jarošková.

---

Deváťáci zkoušeli, která práce jim jde od ruky

V areálu Střední školy společného stravování v Ostravě-Hrabůvce se konal 16. ročník interaktivní soutěže Řemeslo má zlaté dno, kde si stovky deváťáků ze základních škol hlavně z Jihu mohly v rámci zápolení i mimo něj vyzkoušet, která práce by jim šla od ruky.

Vaření a příprava nápojů, ošetřování miminka, zahradničení, svařování kovů, sestavování robotů, spojování šroubků a matek, určování druhů koření, ochrana osob a majetku. To vše si mohli vyzkoušet na akci Řemeslo má zlaté dno soutěžící žáci devátých tříd před tím, než se budou rozhodovat o svém dalším studiu či pracovním zařazení. Během dvou dní na ní soutěžilo šest stovek dětí, stejný počet aktivně přihlížel.

Petra Višnická, Kultura-Jih, manažerka pro kurzy: Zajímavých disciplín tady máme celou řadu, jedna z nejoblíbenějších je palačinka a výroba drinků. Z těch technických oborů si mohou vyzkoušet profesi železničáře, nebo svářeče, instalatéra, případně nějaké elektroobory. Na pódiu třeba vystoupí i roboti.

Celkem 14 soutěžních stanovišť připravily střední odborné školy a učiliště. Mladí účastníci také dostávali informace od potenciálních zaměstnavatelů na konkrétní podmínky případného zaměstnaní, včetně mzdy a počtu směn.


Petra Višnická, Kultura-Jih, manažerka pro kurzy: Ta akce se zásadně liší od nějakých veletrhů nabídky škol, protože tady ty děti prochází interaktivní soutěží, kde si můžou vyzkoušet svoji konkrétní dovednost nebo schopnost zvládnout ten daný úkol. Ohlas ze základních škol je velký, v podstatě poptávka naprosto převyšuje naši možnost nabídky. Tuto akci organizujeme dvakrát, na jaře pro žáky osmých tříd základních škol.

Ukázka skládání Rubikovy kostky počítačem: Je to stavebnice lego, která nám sama složí Rubikovu kostku. Složí to tak, že nejdřív naskenuje barvy senzorem, a potom to v tomto počítači přepočítá, kolik pohybů to má udělat a potom přístroj začne skládat Rubikovu kostku. Teď to složilo kostku za 96 vteřin, nejrychleji nám to složilo asi za 30, ale to záleží, jak moc rozložíme tu Rubikovku.

Petra Višnická, Kultura-Jih, manažerka pro kurzy: To je úplně úžasné, když dokážete nadchnout děti v tomto věku, spíše studenty a žáky, když vidíte, že odloží ten mobil na malou chvíli a začnou se aktivně věnovat nějaké činnosti. A někdy propadnou i do takového flow, takže to nabíjí určitě každého z nás, včetně pedagogů.Anketa: My jsme kluci ze ZŠ Provaznické v Hrabůvce. Před chvílí jsme dokončili soutěž, dělali jsme při ní třeba palačinky, naše holky z týmu dělaly různé drinky, a všichni jsme to snědli.

Anketa: My jsme kluci ze ZŠ Provaznické v Hrabůvce. Před chvílí jsme dokončili soutěž, dělali jsme při ní třeba palačinky, naše holky z týmu dělaly různé drinky, a všichni jsme to snědli.

Ondřej Pustka, SŠ společného stravování: Musím uznat, že mladí lidé, kteří tady jsou, kteří tady za námi chodí, se velice snaží. Některým to jde více, některým méně. Musím říci, že nás asi čeká dobrá budoucnost. To budou naši nástupci.

---

Na Ostravě-Jihu poprvé zasedal žákovský parlament

Ve velkých ostravských obvodech vznikají letos na podzim obvodní žákovské parlamenty, aby mohlo být více aktivních dětí zapojeno do řešení problémů svého okolí i celého krajského města. Takový mladý parlament nyní vznikl i v obvodu Ostrava-Jih.

Na úvodní zasedání obvodního žákovského parlamentu Ostrava-Jih přišly dvě desítky dětí z okolních základních škol. Seznámily se s koordinátorkou Leou Pruskovou a naplánovaly si další pravidelná zasedání, opět na zdejší radnici. Na celoměstské úrovni se konají taková setkání už 16 let a je do nich zapojeno 41 škol.

David Kaszper, předseda Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy: Toto množství už jsme nebyli schopni zapojovat do svých aktivit, a proto vznikají takové iniciativy v těch větších obvodech, jako právě tady na Jihu. Cílem setkávání bude spolupráce s městským obvodem, připomínkování některých věcí, které se na Ostravě-Jihu dějí, ale zároveň i tvořit samotné projekty, které půjdou ku prospěchu škol na Ostravě-Jihu, ku prospěchu mladých lidí.

Na vzniku a rozvoji obvodních žákovských parlamentů se podílí Středisko volného času Korunka.

Jana Secová, ředitelka S Korunka: Program dnešního jednání je seznámení s tím, co to je obvodní žákovský parlament, určitě má vedoucí nebo lektorka tohoto parlamentu připravené různé hry, ale taky jsem viděla, že tam má pocitovou mapu. To znamená, že žáci budou určitě projednávat, kde se cítí v obvodu dobře, kde se cítí špatně. Jak to vidí, jaká jsou místa třeba pro jejich volný čas, zábavu, jsou jsou spokojení se školou, s umístěním školy, hřišti a podobně.

Anketa, členové žákovského parlamentu: Jsem docela zvědavý, co tady bude, jsem docela šťastný, že jsem tady mohl jít, že mě zrovna vybrali do parlamentu. Mám hodně kritické postoje a hodně se tak zajímám o vládu naší republiky, jak funguje vlastně všechno tady u nás.

Zajímá mě prostředí, co se týče Ostravy, a určitě je tady co zlepšit. A asi se těším.

Martina Jarošková (ANO), místostarostka obvodu Ostrava-Jih: Nemám strach určitě z kritiky, protože proto tady jsme. Jsme otevření názorům té mladé společnosti, protože my někdy vidíme jenom v úzkém profilu, a nevidíme ty názory, ty potřeby, tu kritiku, kterou bychom chtěli dostat, ne každý umí říct. Takže já doufám, že tito mladí lidé budou odvážní.

Pozvání do obvodního parlamentu platí pro každého žáka od 6. třídy výše. Zájemce se přitom nemusí hlásit přes svou základní školu, stačí, když přijde na nejbližší zasedání žákovského parlamentu na radnici Ostrava-Jih.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Ostrava-Jih
17. října 2023, 16:40

Mobilní hospic Ondrášek pomáhá k důstojnému konci života

Už u odchodu zhruba 4000 dospělých i dětských pacientů z tohoto světa v rodinném prostředí asistovaly zdravotní týmy mobilního hospice Ondrášek, který sídlí v Ostravě-Zábřehu nedaleko Náměstí SNP. Příští rok oslaví Ondrášek 20 let činnosti. Obvod nedávno opravil jeho budovu s náklady několika milionů korun.

Na Dni otevřených dveří mohli zájemci sledovat komentovanou ukázku domácí péče v podání zdravotníků z Ondrášku, mohli si prohlédnout přístroje, injekce a další zdravotnické vybavení, které je k mobilní péči používáno. A dostali stejně jako pacienti knihu o provázení posledními týdny a dny života Jak být nablízku.

Bronislava Husovská, ředitelka Ondrášku: Mobilní hospic Ondrášek má dnes významný den, protože se připojuje do kampaně Dožít doma a vyvrcholením je Papučový den. To znamená, že my chceme upozornit společnost, že jsou tady mobilní hospice v republice, že jsou tady služby, pomáháme rodině a nemocnému, který na sklonku života, je nevyléčitelně nemocný a chce zemřít doma.

Pacienti bývají v péči pracovníků Ondrášku hospice nejčastěji několik týdnů, někdy však může jít jen o dny či hodiny, jindy naopak až o několik měsíců. Na návštěvu jezdí nejméně jednou týdně, u jiných pacientů až několikrát denně. Při potížích i mimo plánovaný čas.

Bronislava Husovská, ředitelka Ondrášku: Právě tímto obdobím teď na to chceme upozornit, že ty služby jsou a že se nemají bát slova hospic, protože když včas zavolají a pomůžeme jim je vést touto cestou.

Zaměstnanců, kteří se o pacienty starají, má dnes Ondrášek přes 30. I s psychology, duchovními a sociálními pracovníky. V zázemí se další tým stará o získávání peněz na služby. Za dospělými pacienty dojíždějí v okruhu 30 km, děti se přijímají z celého Moravskoslezského kraje.

Bronislava Husovská, ředitelka Ondrášku: Pokud má někdo zájem o péči, zavolá na telefon, který je na webových stránkách mobilního hospicu Ondrášek, a domluví se na tom, co má pro to udělat. Pokud už je ukončena léčba a pacient má před sebou relativně krátkou dobu, kde potřebuje tuto pomoc.

Jelena Kajzarová, zdravotní sestra: Když řeknu, že jsem zdravotní sestra v mobilním hospicu Ondrášek, tak lidi začínají Ježíšmarjá, to je strašná práce, ale já vidím krásnou práci. Pomáháme jak pacientovi, tak pracujeme s celou rodinou a ten člověk bohužel, neexistuje žádná léčba, aby ho zachránila a umožňujeme pacientovi zemřít v klidu, doma, ve svém prostředí, se svými blízkými. A je to hodně naplňující, když pomáháš. Vidím, jak ulevuje se pacientovi, když umírá, zase se ulevuje rodině. Protože oni dokázali udělat vše, co bylo v jejich silách, a byli toho přítomni.

Na myšlenku, že umírající lidé mohou své poslední chvíle trávit v bezpečí domova se svými blízkými s profesionální podporou mobilního hospice, ukazují Papučové dny, konané vždy na začátku října. Letos se do nich opět zapojili zaměstnanci radnice Ostravy-Jihu. Činnost hospicu podpořili v papučích také místostarosta obvodu Otakar Šimík a místostarostky Markéta Langrová a Martina Jarošková.

---

Deváťáci zkoušeli, která práce jim jde od ruky

V areálu Střední školy společného stravování v Ostravě-Hrabůvce se konal 16. ročník interaktivní soutěže Řemeslo má zlaté dno, kde si stovky deváťáků ze základních škol hlavně z Jihu mohly v rámci zápolení i mimo něj vyzkoušet, která práce by jim šla od ruky.

Vaření a příprava nápojů, ošetřování miminka, zahradničení, svařování kovů, sestavování robotů, spojování šroubků a matek, určování druhů koření, ochrana osob a majetku. To vše si mohli vyzkoušet na akci Řemeslo má zlaté dno soutěžící žáci devátých tříd před tím, než se budou rozhodovat o svém dalším studiu či pracovním zařazení. Během dvou dní na ní soutěžilo šest stovek dětí, stejný počet aktivně přihlížel.

Petra Višnická, Kultura-Jih, manažerka pro kurzy: Zajímavých disciplín tady máme celou řadu, jedna z nejoblíbenějších je palačinka a výroba drinků. Z těch technických oborů si mohou vyzkoušet profesi železničáře, nebo svářeče, instalatéra, případně nějaké elektroobory. Na pódiu třeba vystoupí i roboti.

Celkem 14 soutěžních stanovišť připravily střední odborné školy a učiliště. Mladí účastníci také dostávali informace od potenciálních zaměstnavatelů na konkrétní podmínky případného zaměstnaní, včetně mzdy a počtu směn.


Petra Višnická, Kultura-Jih, manažerka pro kurzy: Ta akce se zásadně liší od nějakých veletrhů nabídky škol, protože tady ty děti prochází interaktivní soutěží, kde si můžou vyzkoušet svoji konkrétní dovednost nebo schopnost zvládnout ten daný úkol. Ohlas ze základních škol je velký, v podstatě poptávka naprosto převyšuje naši možnost nabídky. Tuto akci organizujeme dvakrát, na jaře pro žáky osmých tříd základních škol.

Ukázka skládání Rubikovy kostky počítačem: Je to stavebnice lego, která nám sama složí Rubikovu kostku. Složí to tak, že nejdřív naskenuje barvy senzorem, a potom to v tomto počítači přepočítá, kolik pohybů to má udělat a potom přístroj začne skládat Rubikovu kostku. Teď to složilo kostku za 96 vteřin, nejrychleji nám to složilo asi za 30, ale to záleží, jak moc rozložíme tu Rubikovku.

Petra Višnická, Kultura-Jih, manažerka pro kurzy: To je úplně úžasné, když dokážete nadchnout děti v tomto věku, spíše studenty a žáky, když vidíte, že odloží ten mobil na malou chvíli a začnou se aktivně věnovat nějaké činnosti. A někdy propadnou i do takového flow, takže to nabíjí určitě každého z nás, včetně pedagogů.Anketa: My jsme kluci ze ZŠ Provaznické v Hrabůvce. Před chvílí jsme dokončili soutěž, dělali jsme při ní třeba palačinky, naše holky z týmu dělaly různé drinky, a všichni jsme to snědli.

Anketa: My jsme kluci ze ZŠ Provaznické v Hrabůvce. Před chvílí jsme dokončili soutěž, dělali jsme při ní třeba palačinky, naše holky z týmu dělaly různé drinky, a všichni jsme to snědli.

Ondřej Pustka, SŠ společného stravování: Musím uznat, že mladí lidé, kteří tady jsou, kteří tady za námi chodí, se velice snaží. Některým to jde více, některým méně. Musím říci, že nás asi čeká dobrá budoucnost. To budou naši nástupci.

---

Na Ostravě-Jihu poprvé zasedal žákovský parlament

Ve velkých ostravských obvodech vznikají letos na podzim obvodní žákovské parlamenty, aby mohlo být více aktivních dětí zapojeno do řešení problémů svého okolí i celého krajského města. Takový mladý parlament nyní vznikl i v obvodu Ostrava-Jih.

Na úvodní zasedání obvodního žákovského parlamentu Ostrava-Jih přišly dvě desítky dětí z okolních základních škol. Seznámily se s koordinátorkou Leou Pruskovou a naplánovaly si další pravidelná zasedání, opět na zdejší radnici. Na celoměstské úrovni se konají taková setkání už 16 let a je do nich zapojeno 41 škol.

David Kaszper, předseda Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy: Toto množství už jsme nebyli schopni zapojovat do svých aktivit, a proto vznikají takové iniciativy v těch větších obvodech, jako právě tady na Jihu. Cílem setkávání bude spolupráce s městským obvodem, připomínkování některých věcí, které se na Ostravě-Jihu dějí, ale zároveň i tvořit samotné projekty, které půjdou ku prospěchu škol na Ostravě-Jihu, ku prospěchu mladých lidí.

Na vzniku a rozvoji obvodních žákovských parlamentů se podílí Středisko volného času Korunka.

Jana Secová, ředitelka S Korunka: Program dnešního jednání je seznámení s tím, co to je obvodní žákovský parlament, určitě má vedoucí nebo lektorka tohoto parlamentu připravené různé hry, ale taky jsem viděla, že tam má pocitovou mapu. To znamená, že žáci budou určitě projednávat, kde se cítí v obvodu dobře, kde se cítí špatně. Jak to vidí, jaká jsou místa třeba pro jejich volný čas, zábavu, jsou jsou spokojení se školou, s umístěním školy, hřišti a podobně.

Anketa, členové žákovského parlamentu: Jsem docela zvědavý, co tady bude, jsem docela šťastný, že jsem tady mohl jít, že mě zrovna vybrali do parlamentu. Mám hodně kritické postoje a hodně se tak zajímám o vládu naší republiky, jak funguje vlastně všechno tady u nás.

Zajímá mě prostředí, co se týče Ostravy, a určitě je tady co zlepšit. A asi se těším.

Martina Jarošková (ANO), místostarostka obvodu Ostrava-Jih: Nemám strach určitě z kritiky, protože proto tady jsme. Jsme otevření názorům té mladé společnosti, protože my někdy vidíme jenom v úzkém profilu, a nevidíme ty názory, ty potřeby, tu kritiku, kterou bychom chtěli dostat, ne každý umí říct. Takže já doufám, že tito mladí lidé budou odvážní.

Pozvání do obvodního parlamentu platí pro každého žáka od 6. třídy výše. Zájemce se přitom nemusí hlásit přes svou základní školu, stačí, když přijde na nejbližší zasedání žákovského parlamentu na radnici Ostrava-Jih.


---

Zdroj: https://polar.cz/porady/expres-ostrava-jih/expres-ostrava-jih-17-10-2023-16-44