Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová angiolinka rozšířila možnosti kardiologů v Městské nemocnici Ostrava

Ostrava-město |

Kardiologové Městské nemocnice Ostrava začali využívat nový rentgenový přístroj – angiolinku Philips Azurion 7C12 za 47,4 milionu korun. Přístroj patří k nejmodernějším zařízením tohoto typu a v rámci Moravskoslezského kraje je unikátní. Nejbližší arytmologické centrum, kde používají stejný přístroj, je ve Fakultní nemocnici Olomouc. Díky novému přístroji jsou výkony jednodušší, přesnější a efektivnější, pacienti i zdravotníci jsou vystavováni nižší dávce záření.

Philips. V ceně, kterou hradila Městská nemocnice Ostrava, jsou zahrnuty také další zdravotnické přístroje potřebné pro arytmologické výkony, nábytek a stavební úpravy operačního sálu financovalo město Ostrava.

Petr Uhlig, ředitel Městské nemocnice Ostrava: "Každoročně obměňujeme nebo doplňujeme přístrojové vybavení za nejméně sto milionů korun, loni to byl dokonce dvojnásobek. V nemocnici máme k dispozici přístroje za více než miliardu, a to od těch nejmenších za stokoruny až po rentgeny za desítky milionů. Naši kardiologové mají po stavebních úpravách k dispozici špičkově vybavený arytmologický sál, na kterém provádějí širokou škálu specializovaných zákroků."

Nová angiolinka je zařízením nejnovější generace, poskytující velmi kvalitní zobrazení. Nahradila 19 let starý přístroj, který již nevyhovoval aktuálním požadavkům. Díky technologickým inovacím umožňuje kombinovat různé zobrazovací metody. Součástí dodaného přístroje je i nejmodernější elektrofyziologický systém sloužící k přímé diagnostice a léčbě srdečních arytmií.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Nová angiolinka nám umožňuje zefektivnit práci na sále a zaručit vysokou kvalitu péče o pacienty. Vzájemná spolupráce všech komponent garantuje špičkovou kvalitu obrazu při zachování nízké radiační zátěže a současně umožňuje zpracování obrazu v reálném čase a jeho dostupnost na několika pracovních stanicích zároveň."

Před pár dny začali lékaři na novém sále provádět i ablace srdečních arytmií pomocí pulsního pole.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Jedná se o takzvanou elektroporaci – což je novinka nahrazující původní radiofrekvenční metodu, která fungovala na bázi tepelné destrukce arytmogenní tkáně."

Pro léčbu poruch srdečního rytmu – především fibrilace síní, jsou používány velmi krátké, mikro až nanosekundové pulsy s vysokým napětím, které způsobují smrt srdečních buněk zodpovědných za vznik arytmie.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "V porovnání s jinými metodami je tento zákrok asi o polovinu kratší – z původních dvou až třech hodin je to zhruba hodina, zároveň je účinnější, což snižuje pravděpodobnost recidivy arytmie a tím potřeby zákrok opakovat, pro pacienta jsou to jednoznačné benefity. Ročně bychom mohli ablaci pulsním polem provést u 200 až 250 pacientů."

Hlavní výhody nové angiolinky:

  • Vysoké bezpečnostní normy – nízká radiační zátěž pro zdravotnický personál a pacienta
  • Vysoká kvalita zobrazení – 12palcový detektor umožňuje vysoce kvalitní zpracování obrazu a poskytuje přibližně o 40 % větší zorné pole
  • Zkrácení doby přípravy pacienta na operaci – „procedurální karty“ umožňující lékařům předprogramovat a uložit rutinní aktivity a individuální preference
  • Multifunkční obrazovka – vysoké zobrazovací rozlišení, možnost kombinovat více modalit najednou (RTG, EKG, ultrazvuk, 3D navigační systém, hemodynamika…), možnost nastavení velikosti aktuálně preferovaného obrazu
  • Funkce zaručující snadnou obsluhu – přístup k široké škále funkcí v rámci jedné laboratoře
Andrea Vojkovská, mluvčí Městské nemocnice Ostrava: "Philips Azurion slouží k navádění a zobrazení při invazivních kardiologických zákrocích. Byl vyvinut ve spolupráci s předními odborníky z nemocnic po celém světě. Platforma Azurion je obsluhována nově vyvinutým operačním systémem ConnectOS, který optimalizuje celkovou spolupráci informačních systémů."

Kardiologie Městské nemocnice Ostrava disponuje dvěma angiolinkami, ta první je od února 2022 v provozu na katetrizačním sále, kde se prování diagnostika a léčba pacientů s nemocí koronárních cév včetně akutních infarktů myokardu. Ta druhá slouží nově arytmologům k léčbě poruch srdečního rytmu (arytmií) včetně té nejčastější, tedy fibrilace síní.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Ročně u nás provedeme okolo 2000 srdečních katetrizací a nově to bude více než 700 zákroků pro srdeční arytmie, a to na přístrojích, kde je radiační zátěž minimální. Tato skutečnost je důležitá nejen pro pacienty, ale především pro zdravotnický personál, který je v kontaktu s přístrojem každý den."

Oddělení Kardiologie MNO je součástí celostátní sítě kardiocenter poskytujících komplexní neodkladnou, ale i plánovanou léčbu pacientům se srdečním onemocněním. Skládá se z ambulantní a lůžkové části včetně katetrizačního a arytmologického sálu. K dispozici má na dvou odděleních 64 lůžek, včetně sedmi na koronární jednotce, pacienti jsou hospitalizováni především na dvoulůžkových pokojích, volit mohou také ze dvou nadstandardních pokojů. V dubnu se Kardiologie rozroste o oddělení plánovaných příjmů. Tým oddělení tvoří 33 lékařů a asi 120 nelékařského zdravotnického personálu.

Nahlásit chybu


K tématu

Městská nemocnice Ostrava nakoupila přístrojové vybavení za čtvrt miliardy

28. března 2024 19:31 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Městská nemocnice Ostrava obnovila a doplnila přístrojové vybavení za 250 milionů korun. Nové přístroje disponují špičkovým zobrazením, výrazně zkracují dobu vyšetření i čekací lhůty, nižší je také radiační zátěž pro pacienty a personál.

Nemocnice ve Frýdku-Místku má moderní skiaskopicko-skigrafický komplet

25. září 2023 16:19 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Nemocnice ve Frýdku-Místku otevřela nové pracoviště se skiaskopicko-skigrafickým komplexem. Díky tomu je možné u pacientů na jednom místě provézt řadu vyšetření během jednoho výkonu. Vybudování stálo 34 milionů korun.

Nemocnice ve Frýdku-Místku uvedla do provozu novou potrubní poštu

21. září 2023 13:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Nemocnice ve Frýdku-Místku má nově vybudovanou potrubní poštu. Ta umožní rychlejší transport vzorků a materiálu mezi jednotlivými odděleními. Kromě toho přibyl v nemocnici nový diagnostický komplet a rozšířila se i parkovací místa.


Odpadů bylo více a lidé méně třídili, Studénka zaplatila téměř jedenáct a půl milionu

Studénka zveřejnila výsledky odpadového hospodářství za rok 2023 - a nejsou nijak příznivé. Ve srovnání s rokem 2022 lidé loni vyprodukovali více směsného komunálního odpadu a méně třídili.

V DK Poklad se rozdávaly Ceny Jantar. Umělci si za mimořádné výkony odnesli 15 skleněných sošek

V kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě se slavnostně předávaly moravskoslezské umělecké Ceny Jantar za rok 2023. Na sedmém ročníku bylo ve všech kategoriích rozdáno celkem čtrnáct cen a také dvě ceny za celoživotní přínos.

Stovky vozidel a tisíce návštěvníků zahájily pod Slezskoostravským hradem veteránskou sezónu

Téměř čtyři stovky historických vozidel mohli návštěvníci vidět na prvního máje před slezskoostravským hradem. Už po desáté tu byla zahájena veteránská sezóna a do Slezské Ostravy se tak sjeli majitelé veteránů ze širokého okolí.

Opavské Senior taxi už má 1300 zaregistrovaných klientů. Služba je mezi seniory velmi oblíbená

Už čtvrtým rokem v Opavě funguje zvýhodněná služba Senior taxi. A je čím dál oblíbenější. V současné době ji pravidelně využívá na 1300 lidí ve věku 70 let více, pro které je určena.

Muž si lehl si do kolejiště u Nového Jičína. Policisté ho stáhli 10 metrů před vlakem

Dnes 12:12 | Nový Jičín | Jiří Cileček

Pohotová reakce dvou policistů a nasazení vlastních životů zachránilo 36letého muže před smrtí. V Šenově u Nového Jičína viděli policisté muže, který si lehl do kolejiště před přijíždějící vlak. Bleskově přiběhli a muže doslova strhli z kolejí těsně před vlakem a zachránili mu tím život.

Opavu navštívil Princ Lorenz Belgický, vnuk Karla I., posledního českého krále a císaře rakouského

Včera 21:37 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Do Opavy zavítala vzácná návštěva. Princ Lorenz Belgický, arcivévoda rakouský d'Este, vnuk Karla I. Habsburského, posledního českého krále a císaře rakouského. V konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie se zúčastnil slavnostní instalace relikvie tohoto světce.

Lidé bez domova uklízejí za stravenky Frýdek-Místek. Město chce projekt rozšířit

Lidé bez domova mají velký zájem pravidelně uklízet Frýdek-Místek. Za odvedenou práci totiž dostávají stravenky. Aktuálně se uklízí jednou týdně dvě hodiny. Město chce program rozšířit. Uklízelo by se dva dny v týdnu a zapojilo by se více lidí bez domova.

Slezská Ostrava zve na blížící se akce, čeká ji Majáles, Den Slezské i Rozmarné slavnosti

Taky do Slezské Ostravy dorazil máj, a tak ani tady nebude chybět už tradiční studentský majáles. Ten ale není jedinou akcí, která se bude v blížících se jarních a letních měsících konat. Nabízíme vám proto krátký přehled těch, které byste ve Slezské neměli minout.

Hasiči kličkovali Novým Jičínem, testovali průjezd ulic

Hasiči s velkou technikou projížděli Novým Jičínem a testovali průjezdnost problémových ulic. Doprovázela je i hlídka městské policie a společně upozorňovali na špatně zaparkovaná vozidla.

PZKO Karviná-Ráj přestaví své zázemí, dotace získalo vedení spolku i z Polska

PZKO Karviná-Ráj se brzy pustí do přestavby svého zázemí. Budova, ve které mají své zázemí a pořádají tady akce pro veřejnost, již nevyhovuje důstojným podmínkám. Na rekonstrukci sehnali členové PZKO i finance z Polska.

Atletika Poruba oslavila 50 let Jarním mítinkem. Šlo o první závody na novém stadionu v areálu SAP Poruba

Atletika Poruba má jedny z nejlepších podmínek pro atlety v Česku. Ty se výrazně zlepšily díky novému atletickému stadionu ve Sportovním areálu Poruba, kde uspořádala vůbec první velké závody.

Ve Slezské Ostravě stavěli májky hasiči i fotbalisté, ukrást si je v noci nenechali

Stejně jako na mnoha jiných místech Česka se i ve Slezské Ostravě v minulém týdnu stavěly májky. Tradiční symbol jara ozdobil v předvečer prvního máje k radosti dětí i dospělých heřmanické fotbalové hřiště i hasičskou zbrojnici v Muglinově.

ZŠ Bohumínská poprvé navštívili žáci z polského Těšína, školy navázaly přeshraniční spolupráci

Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej numer 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy a další zajímavé aktivity.

Ostrava podepsala partnerství s ukrajinským Dniprem. Leží v oblasti, nad kterou má patronát ČR

Ostrava definitivně stvrdila partnerství s ukrajinským městem Dnipro. Jeho zástupci navštívili ve čtvrtek Novou radnici, aby s primátorem Janem Dohnalem podepsali dohodu o spolupráci.

Oblíbené Dny Fajne rodiny nabídnou v Ostravě stovky akcí

8. května 2024 11:20 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Dny Fajne rodiny organizuje město Ostrava už popáté. V pěti týdnech, od 15. května do 16. června, nabídnou pestrou paletu nejrůznějších prorodinných aktivit, které pobaví a zaujmou všechny generace. Do přípravy se zapojilo na padesát organizací a spolků. Cílem akce je poskytnout rodinám možnost smysluplného a zábavného trávení společného času.

Rekonstrukce budovy nádraží Ostrava-Vítkovice začne v květnu

8. května 2024 10:38 | Ostrava-Vítkovice | Jiří Cileček

Správa železnic začne tento měsíc s rekonstrukcí nádražní budovy v Ostravě-Vítkovicích. Oprava památkově chráněného objektu vyjde na téměř 275 milionů korun. Ve spolupráci s obvodem Vítkovice navíc projde revitalizací také přednádražní prostor. Hotovo by mělo být do dvou let.

Nová angiolinka rozšířila možnosti kardiologů v Městské nemocnici Ostrava
Vydáno 21. února 2024 14:17, Ostrava-město, Jiří Cileček
Kardiologové Městské nemocnice Ostrava začali využívat nový rentgenový přístroj – angiolinku Philips Azurion 7C12 za 47,4 milionu korun. Přístroj patří k nejmodernějším zařízením tohoto typu a v rámci Moravskoslezského kraje je unikátní. Nejbližší arytmologické centrum, kde používají stejný přístroj, je ve Fakultní nemocnici Olomouc. Díky novému přístroji jsou výkony jednodušší, přesnější a efektivnější, pacienti i zdravotníci jsou vystavováni nižší dávce záření.

zdroj foto: Městská nemocnice Ostrava

Philips. V ceně, kterou hradila Městská nemocnice Ostrava, jsou zahrnuty také další zdravotnické přístroje potřebné pro arytmologické výkony, nábytek a stavební úpravy operačního sálu financovalo město Ostrava.

Petr Uhlig, ředitel Městské nemocnice Ostrava: "Každoročně obměňujeme nebo doplňujeme přístrojové vybavení za nejméně sto milionů korun, loni to byl dokonce dvojnásobek. V nemocnici máme k dispozici přístroje za více než miliardu, a to od těch nejmenších za stokoruny až po rentgeny za desítky milionů. Naši kardiologové mají po stavebních úpravách k dispozici špičkově vybavený arytmologický sál, na kterém provádějí širokou škálu specializovaných zákroků."

Nová angiolinka je zařízením nejnovější generace, poskytující velmi kvalitní zobrazení. Nahradila 19 let starý přístroj, který již nevyhovoval aktuálním požadavkům. Díky technologickým inovacím umožňuje kombinovat různé zobrazovací metody. Součástí dodaného přístroje je i nejmodernější elektrofyziologický systém sloužící k přímé diagnostice a léčbě srdečních arytmií.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Nová angiolinka nám umožňuje zefektivnit práci na sále a zaručit vysokou kvalitu péče o pacienty. Vzájemná spolupráce všech komponent garantuje špičkovou kvalitu obrazu při zachování nízké radiační zátěže a současně umožňuje zpracování obrazu v reálném čase a jeho dostupnost na několika pracovních stanicích zároveň."

Před pár dny začali lékaři na novém sále provádět i ablace srdečních arytmií pomocí pulsního pole.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Jedná se o takzvanou elektroporaci – což je novinka nahrazující původní radiofrekvenční metodu, která fungovala na bázi tepelné destrukce arytmogenní tkáně."

Pro léčbu poruch srdečního rytmu – především fibrilace síní, jsou používány velmi krátké, mikro až nanosekundové pulsy s vysokým napětím, které způsobují smrt srdečních buněk zodpovědných za vznik arytmie.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "V porovnání s jinými metodami je tento zákrok asi o polovinu kratší – z původních dvou až třech hodin je to zhruba hodina, zároveň je účinnější, což snižuje pravděpodobnost recidivy arytmie a tím potřeby zákrok opakovat, pro pacienta jsou to jednoznačné benefity. Ročně bychom mohli ablaci pulsním polem provést u 200 až 250 pacientů."

Hlavní výhody nové angiolinky:

  • Vysoké bezpečnostní normy – nízká radiační zátěž pro zdravotnický personál a pacienta
  • Vysoká kvalita zobrazení – 12palcový detektor umožňuje vysoce kvalitní zpracování obrazu a poskytuje přibližně o 40 % větší zorné pole
  • Zkrácení doby přípravy pacienta na operaci – „procedurální karty“ umožňující lékařům předprogramovat a uložit rutinní aktivity a individuální preference
  • Multifunkční obrazovka – vysoké zobrazovací rozlišení, možnost kombinovat více modalit najednou (RTG, EKG, ultrazvuk, 3D navigační systém, hemodynamika…), možnost nastavení velikosti aktuálně preferovaného obrazu
  • Funkce zaručující snadnou obsluhu – přístup k široké škále funkcí v rámci jedné laboratoře
Andrea Vojkovská, mluvčí Městské nemocnice Ostrava: "Philips Azurion slouží k navádění a zobrazení při invazivních kardiologických zákrocích. Byl vyvinut ve spolupráci s předními odborníky z nemocnic po celém světě. Platforma Azurion je obsluhována nově vyvinutým operačním systémem ConnectOS, který optimalizuje celkovou spolupráci informačních systémů."

Kardiologie Městské nemocnice Ostrava disponuje dvěma angiolinkami, ta první je od února 2022 v provozu na katetrizačním sále, kde se prování diagnostika a léčba pacientů s nemocí koronárních cév včetně akutních infarktů myokardu. Ta druhá slouží nově arytmologům k léčbě poruch srdečního rytmu (arytmií) včetně té nejčastější, tedy fibrilace síní.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Ročně u nás provedeme okolo 2000 srdečních katetrizací a nově to bude více než 700 zákroků pro srdeční arytmie, a to na přístrojích, kde je radiační zátěž minimální. Tato skutečnost je důležitá nejen pro pacienty, ale především pro zdravotnický personál, který je v kontaktu s přístrojem každý den."

Oddělení Kardiologie MNO je součástí celostátní sítě kardiocenter poskytujících komplexní neodkladnou, ale i plánovanou léčbu pacientům se srdečním onemocněním. Skládá se z ambulantní a lůžkové části včetně katetrizačního a arytmologického sálu. K dispozici má na dvou odděleních 64 lůžek, včetně sedmi na koronární jednotce, pacienti jsou hospitalizováni především na dvoulůžkových pokojích, volit mohou také ze dvou nadstandardních pokojů. V dubnu se Kardiologie rozroste o oddělení plánovaných příjmů. Tým oddělení tvoří 33 lékařů a asi 120 nelékařského zdravotnického personálu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041661/nova-angiolinka-rozsirila-moznosti-kardiologu-v-mestske-nemocnici-ostrava