infoportály.cz

Internetové noviny Moravskoslezského kraje

REGIONÁLNÍ ZPRÁVY POLAR

Novojičínský úřad práce se potýká s problémy při vyplácení sociálních dávek

26.01.2012 | Novojičínsko | Nový Jičín | Renata Orlíková

Přechod vyplácení sociálních dávek z městského úřadu na úřad práce způsobil v Novém Jičíně, stejně jako v dalších městech v zemi, řadu potíží. Na vině je selhání systému, který nebyl dostatečně připraven. Úředníci tak musí zvládat nespokojené žadatele. Ti si stěžují zejména na komplikované formuláře a zpřísnění podmínek pro získání dávek.

Městské úřady a magistráty už nově nevyplácejí žádné sociální dávky. Zdravotně postižení žadatelé, občané, kteří se nacházejí v hmotné nouzi a také ti, kteří potřebují okamžitou finanční pomoc, se od ledna musí obrátit na pracovníky úřadu práce. Místo k vyřízení dávek zůstalo v původních kancelářích na Městském úřadě na ulici Divadelní. Tady musí úřednice tento měsíc obsloužit až dva a půl tisíce žadatelů.

Jarmila Absolonová, tajemnice MěÚ Nový Jičín: "Na městském úřadě na odboru příslušných dávek pracovalo 15 lidí, sedm jich odešlo na Úřad práce, zbývajících osm jsme zaměstnali v rámci úřadu po odcházejících na důchody nebo mateřské dovolené."

Zdislav Zima, ředitel ÚP Nový Jičín: "Ta agenda, která byla převedena je daleko rozsáhlejší než byla na městském úřadě, ty dávky jsou složitější a jejich uplatňování zabere více času, takže pracovníkům to zabere hodně času, ti pracovníci jsou vytíženi velmi."

Jak vidíte sami, formuláře jsou několika stránkové a jejich vyplňování je poměrně náročné. Podle slov úředníků snad každý žadatel potřebuje při vyplňování pomoc.

Anketa: "Jsme z toho blbí, nevíme na co můžeme žádat. Dřív jsme dostali na benzín určitou částku, teď dostaneme 400 korun a musíme prokazovat, jestli to vyčerpáme, ale jakým způsobem, nerozumíme tomu." "Vnímám to tak, že jsem tady tento měsíc už asi po desáté a nevyřídila jsem nic, úřady mezi sebou nejsou propojené, pořád po mě chtějí nové a nové doklady, takže ta funkčnost je nulová."

​Bezruči budou v nové sezóně ztrácet i nalézat

Sezóna Ztráty a nálezy nabídne celkem pět premiér. Předplatné obsahuje světovou premiéru, literární bestseller i velké dramatické klasiky. Název nadcházející sezóny se netýká pouze témat premiérových titulů, ale také velké proměny, která proběhne v hereckém souboru.

​Hity světové i české filmové hudby tentokrát rozezní Gong

První koncert nové sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava se odehraje 11. září od 19 hodin v Gongu. K jeho názvu Hudba biografu jistě není nutno nic dodávat. Snad jen to, že zazní opravdu skvělá muzika z filmů Titanic, Fantomas, Mission, Piráti z Karibiku a dalších pecek a že programem bude posluchače provázet Ondřej Brousek. Orchestr bude řídit Jan Kučera, dirigent, hudebník a skladatel, kterému jsme položili pár otázek.

​Obchodní sládek musí o pivu vědět všechno

Pivovar pivo vaří, hospodský ho dělá. „Tak pod to se kdykoliv podepíšu,“ říká obchodní sládek pivovaru Radegast Zdeněk Baszczyňski. Člověk, kterého pivo provází celý život. Své bohaté zkušenosti z pivovarství předává v posledních šesti letech těm, kteří mohou kvalitu čepovaného piva výrazně ovlivnit, hospodským.

NDM: ​Chcete mít na tváři bagr? PŘIJĎTE K NÁM!

V Ostravě 1. 9. 2014 PŘIJĎTE K NÁM! je tradiční název akce, kterou pořádá Národní divadlo moravskoslezské pro celou rodinu, všechny divadelní přátele a pro ty, kdo chtějí vědět víc či jen zažít divadlo trochu jinak! Svou 96. sezónu zahájí Národní divadlo moravskoslezské 7. září 2014 otevřením Divadla Antonína Dvořáka.
Více článků