infoportály.cz

Internetové noviny Moravskoslezského kraje

REGIONÁLNÍ ZPRÁVY POLAR

Metody v léčení křečových žil

16.11.2009 | Karvinsko | Havířov | Bára Kelnerová

Přečtěte si, jaké možnosti nabízí havířovská nemocnice v léčbě křečových žil. Od prosince navíc chystá bezbolestnou novinku.

Křečové žíly trápí značnou část populace. Především pro ženy jsou nevzhledné modré uzlíky problémem i když zdaleka nejde jen o estetiku. Neléčení křečových žil může vést až k vytvoření bércových vředů. Na druhou stranu, není zapotřebí u každé malé žilky provádět zákrok.

Břetislav Fabián, lékař: „Křečové žíly jsou žíly, které se roztáhnou tím, že vzniká vyšší tlak v žilním systému a díky tomu žilní stěna povolí a vytvoří se takzvané křečové žíly."

Příčin vzniku křečových žil je mnoho. Velkou roli hrají především genetické dispozice, ale také dlouhé stání, životospráva nebo kouření.

Jednou z léčebných metod je skleroterapie. Provádí se ambulantně a téměř bezbolestně. Břetislav Fabián, lékař: „Velmi jemnou jehlou, injekčním roztokem, vpravíme do žíly, ale ne do hlavního kmene, látku, která také tu žílu slepí a uzavře ji. Tělo pak žílu samo vstřebá."

Existují však také jiné možnosti, jak se křečových žil zbavit. Břetislav Fabián, lékař: „Léčba je různorodá. Ta základní je konzervativní. To znamená přikládání elastických bandáží, punčoch. Také se podávají tablety na zvýšení napětí žilní stěny, aby odolávala tlaku v žilním řečišti. Pak je léčba chirurgická, která může být klasická. To znamená, že se hlavní žilní kmen, který je poškozený, vytáhne z těla ven."

Nemocnice se však chystá už od prosince zavést úplně novou a moderní metodu, která má výhody především v rychlém zotavování. Břetislav Fabián, lékař: „Radiofrekvenční ablace, kdy na rozdíl od té klasické metody dojde k tomu, že ta žíla. při zavedení speciálního katetru, se zevnitř radiofrekvenčním vlněním uzavírá. Ta žíla se změní ve vazivový pruh a vstřebá se."

Pacienti, kteří by měli zájem o novou metodu, mohou dostat informace vždy ve středu od 14 do 15 hodin na telefonním čísle uvedeným na vebových stránkách nemocnice.

​Bezruči budou v nové sezóně ztrácet i nalézat

Sezóna Ztráty a nálezy nabídne celkem pět premiér. Předplatné obsahuje světovou premiéru, literární bestseller i velké dramatické klasiky. Název nadcházející sezóny se netýká pouze témat premiérových titulů, ale také velké proměny, která proběhne v hereckém souboru.

​Hity světové i české filmové hudby tentokrát rozezní Gong

První koncert nové sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava se odehraje 11. září od 19 hodin v Gongu. K jeho názvu Hudba biografu jistě není nutno nic dodávat. Snad jen to, že zazní opravdu skvělá muzika z filmů Titanic, Fantomas, Mission, Piráti z Karibiku a dalších pecek a že programem bude posluchače provázet Ondřej Brousek. Orchestr bude řídit Jan Kučera, dirigent, hudebník a skladatel, kterému jsme položili pár otázek.

​Obchodní sládek musí o pivu vědět všechno

Pivovar pivo vaří, hospodský ho dělá. „Tak pod to se kdykoliv podepíšu,“ říká obchodní sládek pivovaru Radegast Zdeněk Baszczyňski. Člověk, kterého pivo provází celý život. Své bohaté zkušenosti z pivovarství předává v posledních šesti letech těm, kteří mohou kvalitu čepovaného piva výrazně ovlivnit, hospodským.

NDM: ​Chcete mít na tváři bagr? PŘIJĎTE K NÁM!

V Ostravě 1. 9. 2014 PŘIJĎTE K NÁM! je tradiční název akce, kterou pořádá Národní divadlo moravskoslezské pro celou rodinu, všechny divadelní přátele a pro ty, kdo chtějí vědět víc či jen zažít divadlo trochu jinak! Svou 96. sezónu zahájí Národní divadlo moravskoslezské 7. září 2014 otevřením Divadla Antonína Dvořáka.
Více článků