infoportály.cz

Internetové noviny Moravskoslezského kraje

REGIONÁLNÍ ZPRÁVY POLAR

Hartaman 2013 na Slezské Hartě

29.05.2013 | Bruntálsko | Bruntál | Ladislav Olejníček

7. ročník soutěže nazvané Hartaman proběhl na přehradě Slezská Harta na Bruntálsku. Sjeli se na něj hasiči z celého Moravskoslezského kraje a polští hasiči Krakova.

Hasiči soutěžili v závodě TFA. Tato zkratka anglických slov znamená česky nejtvrdší hasič přežije. Je to poměrně mladý sport.

Jiří Roller, ředitel závodu: "Vznikl vlastně po roce 2001 po atentátech v Americe na ty Dvojčata."

Celý závod se skládal ze sedmi disciplín. Ty prověří připravenost hasičů naprosto dokonale.

Jiří Roller, ředitel závodu: "Budou roztahovat hadice na délku 50 m, budou bouchat 60 ran kovovým kladivem patnáctikilovým v kovové kleci."

Poté čeká závodníky smotávání dvou padesátimetrových hadic, přenášení dvou třicetikilových závaží na délku padesát metrů a nakonec to nejlepší - vyběhnutí tří set třiatřiceti schodů na vrchol přehradní hráze.

Radim Háša Smažák, hlavní pořadatel: "Tento závod se jmenuje Hartaman podle toho, kde se to koná."

ArcelorMittal zajistí zaměstnancům bezplatná preventivní ošetření

Zaměstnanci huti ArcelorMittal Ostrava se po celý týden od 1. do 7. září mohou přímo v areálu huti zapojit do akce s názvem Týden pro podporu zdraví. Účastníky čekají mimo jiné bezplatná preventivní vyšetření, možnost nechat se očkovat i nácvik první pomoci. Hladinu adrenalinu jim pak zvedne hašení hořlavé kapaliny nebo turnaj ve fotbale nebo v kuželkách. Pro rodiče s dětmi je připravena Letní děckiáda a Den otevřených dveří hasičského záchranného sboru.

​Bezruči budou v nové sezóně ztrácet i nalézat

Sezóna Ztráty a nálezy nabídne celkem pět premiér. Předplatné obsahuje světovou premiéru, literární bestseller i velké dramatické klasiky. Název nadcházející sezóny se netýká pouze témat premiérových titulů, ale také velké proměny, která proběhne v hereckém souboru.

​Hity světové i české filmové hudby tentokrát rozezní Gong

První koncert nové sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava se odehraje 11. září od 19 hodin v Gongu. K jeho názvu Hudba biografu jistě není nutno nic dodávat. Snad jen to, že zazní opravdu skvělá muzika z filmů Titanic, Fantomas, Mission, Piráti z Karibiku a dalších pecek a že programem bude posluchače provázet Ondřej Brousek. Orchestr bude řídit Jan Kučera, dirigent, hudebník a skladatel, kterému jsme položili pár otázek.

​Obchodní sládek musí o pivu vědět všechno

Pivovar pivo vaří, hospodský ho dělá. „Tak pod to se kdykoliv podepíšu,“ říká obchodní sládek pivovaru Radegast Zdeněk Baszczyňski. Člověk, kterého pivo provází celý život. Své bohaté zkušenosti z pivovarství předává v posledních šesti letech těm, kteří mohou kvalitu čepovaného piva výrazně ovlivnit, hospodským.
Více článků